Když mluvíme o alergii na prach, máme většinou na mysli prach, který se vyskytuje v domácnostech. Prašné prostředí může sice být i venku či třeba v nějakém výrobním provozu, ale nebývá tam zpravidla takové množství alergenů, jako v domácím prostředí. Pokud máte podezření, že alergie na prach se vás může týkat, čtěte dále.
Prach sám o sobě není alergenem
Prachové částice jsou sice dráždivé pro dýchací ústrojí, ale nejsou samy o sobě alergenní. Můžeme si je představit spíše jako takový přepravní prostředek pro alergeny. Až když se na prachové zrno nabalí nějaká alergenní částice, stává se nepříjemností pro citlivé jedince – alergiky. Taková alergenní částice může být třeba pyl, část zvířecího chlupu, spora plísně a nebo výkal roztoče.
Tip: Nevíte, zda máte alergii? V našem článku se dozvíte více.
Za prašnost může více faktorů
Jak prašná je vaše domácnost a jaké je složení prachu u vás doma závisí samozřejmě dílem na tom, jak často uklízíte, ale jsou i faktory, které úplně ovlivnit nemůžete. Je to třeba poloha domu, klimatické a zeměpisné podmínky nebo roční období. Více prachu obecně bývá v zimě, kdy méně větráme a jsme více doma.
Množství prachových částic také kolísá v různých místnostech – více prachu je třeba v ložnici, kde bývá i více textilu a větší sucho, méně prachu pak najdeme třeba v koupelně.
Alergie na roztoče = alergie na prach
Hlavním alergenem v domácím prachu jsou roztoči – tedy spíše roztočí výměšky. Pokud trpíte alergickými příznaky ve vnitřních prostorách a říkáte, že máte alergii na prach, s největší pravděpodobností máte alergii na roztoče. Zajímavé je, že roztoči se nevyskytují v nadmořských výškách nad 1 200 m. n. m. Suché a chladné horské klima jim nevyhovuje, ale naopak vyhovuje alergikům.
Tip na článek: Co jsou roztoči a co způsobují?
Příznaky a projevy alergie na prach
- ucpaný nos
- chronická rýma
- kašel až astma
- zvýšená ranní únava a oteklý obličej
- opakované záněty dutin či nosohltanu
- opakované záněty středního ucha
- atopický ekzém, obzvláště u malých dětí
Poznáváte se v příznacích? Pokud ano, doporučujeme se objednat k alergologovi, ale zkuste také zapřemýšlet, co u vás doma můžete změnit. Alergolog vám sice pomůže s diagnózou, ale s domácím prachem vám nejlépe pomůže důslednost a prevence. Roztoči a jejich alergenní výkaly se nejčastěji nachází v našich lůžkovinách, povlečení a matracích. V matraci každého z nás žije až několik milionů prachových roztočů. Zaměřit se na ochranu lůžka a snížení prašnosti domácnosti je tedy základ.
Tip: Jak se efektivně zbavit roztočů v čalounění a matraci? Přečtěte si náš článek.
#produkty#https://www.nanospace.cz/protiroztocove-luzkoviny/
Pokud si chcete být jisti, zda máte alergii na prach, můžete si udělat domácí test na alergii, či navštivte alergologa.
Jak zmenšit prašnost domácnosti?
- Větrejte! – v ložnici má být chladno a sucho, teplota do 20°C a max 50% vlhkost vzduchu
- Vysávejte! – pravidelně vysávejte kvalitním luxem, vysávejte i matrace a přikrývky
- Upravte lůžko: používejte bariérové lůžkoviny a bariérové povlaky na matraci s nanovlákennou membránou
- Zbavte se: plyšových koberců, kožešin, těžkých závěsů, čalouněného nábytku, starých plyšových hraček atd.
- Vymalujte zdi! – zvažte použití tzv. samočistících fotokatalytických nátěrů, které samy likvidují alergeny a prach.
- Pořiďte si kvalitní čističku vzduchu - Jak si vybrat si přečtěte zde.