Aktuální rychlost doručeníZásilkovnaČeská poštaDPDPPLGLS
do 48 hodin 🔥1 – 3 dny1 – 3 dny1 – 3 dny1 – 3 dny
Aktuální doba doručeníZásilkovnaČeská poštaDPD
do 48 hodin 🔥1 – 3 dny1 – 3 dny
20% sleva na novou kolekci nano oblečení v předprodeji s kuponem PREDPRODEJ

Alergie v lednu: Co ji způsobuje?

V lednu, kdy mráz střídá oblevu a vlhkost doma může stoupat, se zvyšuje riziko rozvoje alergií na plísně a roztočů, což může vyvolávat silnější alergické reakce u citlivých jedinců. Naopak ti, kteří jsou alergičtí na pyly, si mohou v tomto období oddechnout, jelikož pylů je v zimě minimum. Alergie v lednu mohou být zákeřné, neboť je lze snadno zaměnit za běžné virové infekce. V tomto článku se podíváme na to, jak odlišit alergii od nachlazení a jaké jsou charakteristické symptomy alergie na plísně a roztoče.

alergie-v-lednu-fb

Nejčastější alergie v lednu

Alergie na roztoče

Alergie na plísně

Prevence alergických reakcí v lednu

5 tipů, jak na alergie v lednu:

Zjistěte více o alergiích

FAQ - Často kladené otázky

Zdroje

Nejčastější alergie v lednu

Pro alergiky na pyly je leden obdobím klidu, avšak roztoči a plísně nám mohou pěkně zavařit, jelikož přicházejí problémy s vyšší vlhkostí, což v kombinaci s tím, že trávíme více času uvnitř, vede k zintenzivnění reakcí na roztoče a plísně.

Tip: Jak uvolnit ucpaný nos bez nosních kapek a sprejů.

Alergie na roztoče

Běžné příznaky alergie na roztoče zahrnují:

  • Kýchání,
  • zarudlé oči,
  • ucpaný nos nebo rýma,
  • svědění v nose, očích nebo v krku,
  • suchý kašel.

alergie-v-lednu-alergicka-reakce

Projevy těchto symptomů se mohou zhoršovat v noci, protože roztoči preferují teplé a vlhké prostředí, jaké nabízejí naše postele.

Ochrana proti alergii na roztoče

Účinnou obranou proti roztočům jsou protiroztočové lůžkoviny, včetně polštářů, přikrývek, povlaků a povlečení. K dalším opatřením patří pravidelný úklid a čistění vzduchu pomocí čističek vzduchu s HEPA filtrem Roztoči se nejlépe množí při relativní vlhkosti vzduchu kolem 70 až 80 % a teplotách mezi 25 a 30 °C. Vlhký vzduch jim poskytuje vodu, kterou potřebují k přežití, jelikož roztoči nemají vlastní systém pro regulaci vody a získávají ji z okolního prostředí. I proto je důležité udržovat ložnici, kde je roztočů nejvíce, chladnou a vlhkost vzduchu pod 50 %. 

Tip: Přečtěte si, jak snížit vlhkost vzduchu. 

Alergie na plísně

Příznaky spojené s alergií na plísně jsou často podobné těm u roztočů. Pokud se u vás příznaky zhoršují doma nebo v interiérech, kde je problém s vlhkostí, může to být indikace alergie na plísně.

Postup při alergii na plísně

U plísní je klíčové nejenom je odstranit, ale také zabránit jejich opětovnému výskytu. V tom pomáhají odvlhčovače vzduchu a ozonové generátory. Důležité je také pravidelně větrat a používat čističky vzduchu, které mohou odstranit zárodky plísní.

vysoka-vlhkost-plisen-alergie

Více informací se dozvíte v našem článku: Alergie na plísně. 

Prevence alergických reakcí v lednu

Pro předcházení a léčbu alergií je nutné dodržovat několik základních pravidel:

V těžších případech může být nezbytná imunoterapie, která pomáhá organismu lépe tolerovat alergeny.

5 tipů, jak na alergie v lednu:

Dobrá zpráva pro všechny alergiky, ať už jste alergičtí na prach nebo plísně, prevence je téměř stejná. 

  1. Čistota ložnice je klíčová:  Nezapomeňte pravidelně větrat a čistit vzduch. S pomocí čističky vzduchu a příležitostně i ozonového generátoru můžete efektivně bojovat proti plísním ale i roztočům. Udržujte v ložnici chladnější teplotu, ideálně kolem 18°C, pro minimalizaci alergenů.
  2. Zamezte vysoké vlhkosti: Nechcete poskytovat roztočům a plísním ideální prostředí pro život a růst? Udržujte vlhkost pod 50%. Toho můžete docílit s odvlhčovačem vzduchu.
  3. Chraňte postel před roztoči: Používáním protiroztočových polštářů, přikrývek a povlaků s nanovlákennou technologií vytvoříte efektivní bariéru proti prachovým roztočům. Vyvarujte se použití pesticidů proti roztočům, ty mohou mít krátkodobé působení a určitě je nechcete dýchat během spánku.
  4. Zapomeňte na koberce a záclony: Pokud jste silní alergici, je vhodné odstranit zejména v ložnici koberce a těžké závěsy, které mohou být lapači prachu a tím i rojištěm alergenů. 
  5. Čistěte vzduch: Investice do výkonné čističky vzduchu s HEPA filtrem je základ každého alergika. Pomůže vám eliminovat alergeny, které poletují vzduchem. 

celoroční sada přikrývka + polštář pro alergiky
11 108 Kč

Sada celoroční přikrývky, polštáře a povlaku na matraci pro kompletní ochranu lůžka před roztoči a jejich alergeny. Ideální startovací sada pro alergiky. Naše protiroztočová...

1326
shoptet nanobavlna 2
6 909 Kč

Naše protiroztočová sada obsahuje: 1x Polštář kuličkový prošitý se zipem nanoSPACE, 70x90cm, 900 g 1x Přikrývka nanoSPACE celoroční 140x200cm  Pro kompletní ochranu lůžka...

1325
Polštář kuličkový nanoSPACE neprošitý bez zipu (Rozměry 30x40cm, Váha 300g)
od 839 Kč

Vypadá to jako obyčejný polštář, ale není to obyčejný polštář. Uvnitř polštáře se nachází nanovlákenná bariéra, díky které se v něm nemůžou hromadit roztoči a jejich alergeny....

NS.09.016

Zjistěte více o alergiích

FAQ - Často kladené otázky

Jaké jsou nejčastější alergie v lednu?

V lednu často trápí lidí alergie na prachové roztoče a plísně. 

Jak odlišit alergii od nachlazení v lednu?

I když mohou příznaky běžného nachlazení a alergie vypadat podobně, existují specifika, která bychom neměli přehlížet v lednovém počasí. Například u alergií na roztoče lze pozorovat zhoršení symptomů při delším pobytu v domácím prostředí, zvláště nocí, protože nejvíce roztočů najdeme právě v posteli. Naopak symptomy spojené s virovými infekcemi často zahrnují horečku a celkovou únavu, což není typické pro alergie. 

Co pomáhá proti alergii na roztoče?

Protiroztočové lůžkoviny, pravidelný úklid a používání čističek vzduchu s HEPA filtrem může výrazně pomoci snížit příznaky alergie na roztoče. 

Co dělat, pokud mám alergii na plísně?

Je důležité odstranit viditelné plísně a zabránit jejich dalšímu šíření pomocí odvlhčovačů vzduchu a ozonových generátorů, stejně jako udržovat nízkou vlhkost a dobrou ventilaci v domácnosti. 

Zdroje

  • THOMAS, Wayne R., et al. Characterization and immunobiology of house dust mite allergens. International archives of allergy and immunology, 2002, 129.1: 1-18.
  • FIALOVÁ, Ilona. Zima je obdobím zvýšené nemocnosti dětí s astmatem. Řízení školy: Speciál pro mateřské školy, 2013, 10.
  • JANÍČKOVÁ, H. Alergie na roztoče a plísně. Pediatr. pro Praxi, 2009, 10.3: 163-166.
Lukáš Konečný, strategie a rozvoj v nanoSPACE
Lukáš Konečný působí v oblasti nanotechnologií od roku 2015, vystudoval VŠE a dlouhodobě se věnuje digitálnímu marketingu, digitalizaci a automatizaci reklam pro technologické firmy a online projekty. Od května 2020 se stará v nanoSPACE o strategii a rozvoj firmy.