Biohacking je stále populárnější přístup, kterým můžete výrazně zlepšit svůj život. Nejde o nic složitého ani mystického. Pomocí vědy, technologií a malých změn ve svém životním stylu dokážete přimět své tělo i mysl, aby fungovalo co nejlépe. V tomto článku se podíváme blíže na to, co to biohacking je a jak s ním začít.
Co je biohacking?
Biohacking je poměrně široký pojem označující praktiky a techniky, pomocí kterých lidé zkoumají svůj životní styl. Takovým lidem říkáme biohackeři.
Cílem biohackingu je zlepšení fyzického zdraví, mentální výkonnosti a celkové kvality života pomocí vědomého ovlivňování biologických procesů.
Základy biohackingu
Biohacking zahrnuje širokou škálu metod a technik, od jednoduchých změn životního stylu až po pokročilé technologie. Níže jsme pro vás sepsali 4 základní pilíře na kterých biohacking stojí:
- Strava a výživa – Biohackeři věnují velkou pozornost tomu, co jedí. Experimentují s různými dietami (keto dieta, přerušovaný půst, nízkosacharidová dieta), aby zjistili, co jejich tělu nejlépe vyhovuje. Důležitou roli hrají také suplementy – vitamíny, minerály a další doplňky stravy podporující specifické funkce organismu.
- Spánek a regenerace – Kvalitní spánek je nezbytný pro optimální fungování těla i mysli. Biohackeři sledují svůj spánkový cyklus na speciálních zařízeních, před spaním se vyhýbají modrému světlu nebo provádí různé relaxační techniky.
- Fyzická aktivita – Pohyb je v biohackingu klíčový. Kromě běžného cvičení se biohackeři často zaměřují na vysoce intenzivní intervalový trénink (HIIT), jógu, dechová cvičení nebo se otužují.
- Technologie a sledování dat – posledním z pilířů biohackingu je využití technologií k monitorování a analýze tělesných funkcí. Fitness trackery, chytré hodinky nebo aplikace pro sledování srdečního tepu, spánku či kalorického příjmu poskytují biohackerům data, podle kterých upravují svůj životní styl.
Tip: Jak funguje sportovní oblečení proti zápachu?
Biohacking pro pokročilé
Pokročilí biohackeři využívají inovativní technologie a metody. Pokud vás základní principy biohackingu nadchnou, můžete se později pustit do:
- Genetických testů – Někteří biohackeři se zajímají o genetiku a zkoumají, jak jejich DNA ovlivňuje zdraví a výkonnost. Na základě genetických testů pak upravují svůj životní styl.
- Neurohackingu – Jde o zlepšení mentální výkonnosti prostřednictvím meditace, nootropik (látky podporující kognitivní funkce) nebo stimulace mozku pomocí elektrod či světelných impulzů.
- Kryoterapie a bioelektroniky – Kryoterapie (extrémně nízké teploty) nebo bioelektronická zařízení jsou dalšími nástroji, které pomáhají regenerovat tělo a zlepšovat jeho výkonnost.
Tip: Ať už máte problém se spánkem nebo chcete zjistit, ke kterým nemocem máte genetické predispozice, DNA test je skvělou volbou.
22 tipů, jak začít s biohackingem
Biohackingu se nemusíte vůbec bát, protože v podstatě nemůžete udělat chybu, ale naopak změnu k lepšímu. Připravili jsme si pro vás tipy, jak s biohackingem začít, tak se do něj neváhejte pustit.
1) Vytvořte si v ložnici adekvátní prostředí pro spánek
V ložnici je dobré udržovat 18 až 20 °C. Doporučujeme na okna pověsit zatemňovacích závěsy a udělat vše pro to, abyste měli v ložnici minimum hluku. Pokud máte rušné sousedy nebo chrápajícího partnera, pomohou vám např. špunty do uší.
2) Pořiďte si kvalitní lůžkoviny
Zainvestujte do protiroztočových lůžkovin, ve kterých nemohou roztoči žít, ani se v nich množit. Dbejte také na kvalitu materiálu. Lůžkoviny by měli být nejen příjemné, ale i prodyšné, abyste se v nich nepotili.
#produkty#https://www.nanospace.cz/protiroztocove-luzkoviny/
Tip: Pokud si nevíte rady s výběrem protiroztočových lůžkovin, přečtěte si náš Průvodce výběrem.
3) Vyhýbejte se modrému světlu
Modré světlo narušuje tvorbu melatoninu, který reguluje náš spánek. Dlouhodobé vystavení modrému světlu může také způsobit únavu očí, suchost a potenciálně přispět k poškození sítnice. 2 hodiny před spaním se nedívejte na obrazovky/displej nebo si na zařízení nastavte alespoň noční režim.
Mohlo by vás zajímat: Jak na zdravý spánek: Spánková hygiena pro děti i dospělé
4) Zkuste doplňky stravy pro lepší spánek
Jestli máte problémy s usínáním, doporučujeme užívat doplňky stravy s melatoninem, hořčíkem, ashwagandhou nebo rhodiolou.
Náš tip: 4quick sleep - pro rychlejší usínání.
5) Dejte si digitální detox
Odložte občas telefon a vyrazte na procházku nebo si přečtěte knihu. Zlepšuje to soustředění i náladu.
6) Dýchejte
Trénujte dýchání nosem, které zlepšuje okysličení a snižuje stres. Vyzkoušejte různé techniky, jako je třeba box breathing nebo Buteykova metoda.
7) Měřte kvalitu vzduchu v místnosti
Zjistěte si, jaká je úroveň oxidu uhličitého (CO2), vlhkosti a dalších parametrů v místnosti pomocí speciálního měřiče. Vysoká úroveň CO2 může ovlivnit vaši produktivitu i kvalitu spánku.
8) Hlídejte si kvalitu vzduchu v místnosti
Pořiďte si čističku vzduchu, která odstraní prach, alergeny a další škodlivé částice z místnosti, kde trávíte nejvíce času. Pokud máte doma nebo v kanceláři vzduch příliš suchý, přidejte k čističce zvlhčovač.
#produkty#https://www.nanospace.cz/cisteni-vzduchu/
Mohlo by vás zajímat: Nejlepší čističky vzduchu: Jak vybrat tu pravou?
9) Dbejte na cirkadiánní rytmus
Dennímu světlu se vystavujte hned ráno, ideálně na 10 až 15 minut. Přirozené světlo totiž synchronizuje náš biologický rytmus.
10) Zkuste přerušovaný půst
Zkuste jíst jen v osmihodinovém okně a zbytek dne nechte tělo odpočinout. Zlepšíte své trávení a budete mít i více energie.
Mohlo by vás zajímat: Jak vybrat nejlepší protein na nabírání svalů
11) Jezte opravdové jídlo
Zapomeňte na polotovary a soustřeďte se na zeleninu (brokolice, špenát), ovoce (bobuloviny), kvalitní bílkoviny (vejce, ryby, maso) a zdravé tuky (avokádo, ořechy, olivový olej).
12) Podpořte svůj střevní mikrobiom
Fermentované potraviny jako kefír, kysané zelí nebo kimchi podporují zdraví střev. Přidejte vlákninu a probiotika.
13) Pijte filtrovanou vodu
Pořiďte si domácí filtr na vodu, který z pitné vody odstraní těžké kovy, chlor a další kontaminanty. Alternativou je reverzní osmóza.
Tip: Je kohoutková voda zdravá?
14) Dopřejte si kvalitní hydrataci
Pijte vodu obohacenou o elektrolyty nebo minerály, které podporují správnou rovnováhu tekutin.
#produkty#https://www.nanospace.cz/cisteni-kohoutkove-vody/
Tip: Filtrační jednotky: jak efektivně čistit kohoutkovou vodu?
15) Otužujte se
Otužování podporuje imunitu a zlepšuje termoregulaci. Začněte s krátkými sprchami studenou vodou a dobu sprchování postupně prodlužujte.
16) Hýbejte se
Zařaďte do svého života pravidelný pohyb. Kombinujte silový trénink, kardio a strečink. Touto kombinací podpoříte nejen fyzickou kondici, ale i hormonální rovnováhu.
Tip: Dlouhověkost: jak zpomalit stárnutí?
17) Doplňujte energii
Adaptogeny jako ženšen nebo maca vám pomůžou zvládat stres a udržet se v kondici. Přidejte k tomu omega-3 a vitamín D.
18) Měřte si úroveň stresu
Používejte zařízení nebo aplikace pro sledování srdeční variability (HRV), což je klíčový ukazatel stresu a regenerace.
Mohlo by vás zajímat: Jak se zbavit stresu?
19) Meditujte
Meditace nebo jednoduché dechové cvičení vám pomůže zvládat stres a zklidnit hlavu.
20) Používejte monitorovací zařízení
Kupte si chytré prsteny nebo hodinky, které vám poskytnou každodenní přehled o vašem zdraví. Udělejte si také DNA testy a změřte si i hladinu glukózy, abyste věděli, jak vaše tělo reaguje na určité potraviny.
#produkty#https://www.nanospace.cz/dna-testy/
Mohlo by vás zajímat: Jsou nanotechnologie bezpečné?
21) Minimalizujte množství toxinů
Nahraďte chemické čističe a kosmetiku přírodními alternativami. Poděkuje vám vaše tělo i planeta.
22) Veďte si deník
Zapisujte si, co na vás funguje a co ne. Tím, že si upravíte vše na míru vašim potřebám, budete dělat větší pokroky.
Tip: Jak efektivně zhubnout: Doplňky stravy na snižování váhy
Často kladené dotazy
Pro koho je biohacking určený?
Biohacking je vhodný pro každého, kdo chce zlepšit své fyzické nebo mentální zdraví, zvýšit produktivitu, energii nebo předcházet nemocem. Začít mohou i úplní začátečníci.
Je biohacking bezpečný?
Většina základních metod biohackingu, např. změna jídelníčku, spánkových návyků nebo cvičení, je bezpečná. Složitější experimenty, jako genetické úpravy, jsou pro nadšence s pokročilými znalostmi.
Jaké vybavení je pro biohacking potřeba?
K biohackingu nepotřebujete žádné speciální vybavení. Chytré hodinky, fitness náramky nebo aplikace vám sice mohou pomoci s měřením, ale základní biohacking lze praktikovat i bez technologií.
Jakou roli hraje v biohackingu strava?
Strava je klíčová. Zaměřte se na kvalitní tuky, bílkoviny, nízkosacharidovou zeleninu, fermentované potraviny a omezte konzumaci cukru a průmyslově zpracovaných potravin.
Zdroje
- YETISEN, Ali K. Biohacking. Trends in biotechnology, 2018, 36.8: 744-747.
- MEYER, Morgan. Biohacking. The handbook of peer production, 2020, 211-224.
- ZETTLER, Patricia J.; GUERRINI, Christi J.; SHERKOW, Jacob S. Regulating genetic biohacking. Science, 2019, 365.6448: 34-36.
- BENNETT, Gaymon, et al. From synthetic biology to biohacking: are we prepared?. Nature biotechnology, 2009, 27.12: 1109-1111.