Co to je reverzní osmóza a jak funguje?
Reverzní osmóza (RO) je obecně považována za jednu z nejúčinnějších metod filtrace vody. Oproti jiným typům filtrace zvládne odstranit i dusičnany a dusitany, což jiné typy filtrací neumí. Reverzní osmóza se používá pro filtraci kohoutkové vody, vody ze studni, ale i pro hydroponické systémy a akvária. Pokud použijete i remineralizační jednotku, vytvoříte pomocí reverzní osmózy zdravou a chuťově dokonalou vodu. Pokud vás zajímá, co vše je v nefiltrované kohoutkové vodě, přečtěte si článek zde.
Co je to reverzní osmóza?
Reverzní osmóza byla původně vyvinuta pro odsolování mořské vody v oblastech s nedostatkem zdrojů sladké vody. Reverzní osmóza je způsob vodní filtrace, která pracuje na principu obrácení fyzikálního jevu osmózy. Reverzní osmóza používá extrémně jemnou membránu o velikosti póru 0,1 nanometru, tedy menší než miliontina milimetru. Tento nanofiltr tedy propustí pouze molekuly vody a nic jiného. I proto voda, která projde přes reverzní osmózu není vhodná k dlouhodobé konzumaci, pokud ji chcete pít, je potřeba ji znovu dodat minerály, abyste vytvořili dokonale chutnou a zdravou pitnou vodu.
Tip: Jsou nanotechnologie bezpečné?
Jak funguje reverzní osmóza?
Na vodu s rozpuštěnými látkami je vyvíjen tlak, takže voda proudí opačným směrem. Směrem k filtrační membráně tedy pod tlakem teče běžná voda s obsahem širokého spektra látek, za membránou je již pouze H2O bez jakýchkoliv příměsí.
Pronikání vody membránou je označováno jako permeace a vzniklá čistá voda je tedy permeát. Z reverzní osmózy nevzniká pouze čistá voda, ale i odpadní voda.
#produkty#https://www.nanospace.cz/vyhledavani/?string=reverzn%C3%AD+osm%C3%B3za
Tip: Čištění vody: Jak levně a efektivně filtrovat vodu
Kde se používá reverzní osmóza?
Reverzní osmóza se používá v domácnostech, průmyslu, ale i v medicíně nebo v zemědělství. Je to technologie, která se používá k očištění vody. Reverzní osmóza se používá v mnoha odvětvích a aplikacích, například v:
- Domácnostech: Reverzní osmóza se často používá k čištění pitné vody v domácnostech, zejména v oblastech s kontaminovanou vodou.
- Průmyslu: Reverzní osmóza se používá k čištění vody pro různé průmyslové účely, jako je výroba potravin a nápojů, praní prádla, klimatizace a chlazení.
- Vodárenských společnostech: Reverzní osmóza se používá i při výrobě některých balených vod. Voda je ale zpětně mineralizovaná.
- V medicíně: Reverzní osmóza se používá k očištění vody pro lékařské účely, jako je sterilizace nástrojů a příprava injekčních roztoků.
- V hydroponii: V hydroponických systémech se rostliny pěstují bez použití půdy a zalévají se kapalinou, která obsahuje živiny, které rostliny potřebují k růstu. Reverzní osmóza se používá k očištění vody, aby se odstranily nečistoty a škodlivé látky, které by mohly poškodit rostliny.
- V akvaristice: Reverzní osmóza je nezbytná, pokud chcete mít mořské akvárium. Jejím úkolem je dosažení vysoce čisté demineralizované vody v akváriu a poskytnutí nejvyšší kvality vody.
Z čeho se skládá filtrační jednotka pomocí reverzní osmózy?
Většina reverzních osmóz má tři filtrační vložky:
• RO (reverzní osmóza) - Membrána reverzní osmózy je ústředním bodem systému reverzní osmózy.
• PP (polypropylenový filtr) – odstraňuje až 98 % celkových rozpuštěných pevných látek (TDS).
• CTO (uhlíkový filtr) – odstraňují chlór a nepříjemnou chuť a zápach.
Tip: 5 tipů na nejlepší filtr na vodu: Filtrace vody ze studny i z kohoutku
Co zvládne vyčistit systém reverzní osmózy?
- Fluorid.
- Sůl.
- Sediment.
- Chlór.
- Arzen.
- Těkavé organické látky.
- Herbicidy a pesticidy.
- Bakterie a viry.
- Dusičnany a dusitany.
Tip na článek: Jak na úpravu tvrdé vody v domácnosti?
Výhody systému reverzní osmózy
Systém reverzní osmózy je jednou z nejrozsáhlejších metod filtrace. Odstraňuje téměř veškeré látky, které mohou být ve vodě.
- Jediný systém, který odstraní dusičnany i dusitany.
- Filtruje: bakterie, těžké kovy, železo, mangan a další škodlivé látky ve vodě.
- Odstraňuje nepříjemnou pachuť ve vodě.
- Vhodné pro instalaci na patu domu i pod dřez.
- Ideální systém na čištění vody pro hydroponii.
- Vhodné na čištění vody pro akvária.
- Ideální na čištění vody ze studny.
- Snadná instalace.
Nevýhody systému reverzní osmózy
- Nutná remineralizace, jinak není voda pitná.
- Vyšší cena než jiné filtry.
- Tvoří odpadní vodu.
Reverzní osmóza – odpadní voda
Na rozdíl od jiných filtrů, které zachycují kontaminanty, systém reverzní osmózy vypouští vodu s vyloučenými kontaminanty do kanalizace jako odpadní vodu. Když voda prochází systémem, rozdělí se na dva proudy. Jeden proud odvádí filtrovanou vodu do vyhrazeného kohoutku a druhý proud odvádí odstraněné soli, rozpuštěné znečišťující látky a minerály do kanalizace.
5 tipů, jak vybrat reverzní osmózu pro domácnost
Nevíte si rady, jak vybrat reverzní osmózu? Tady je pár tipů, co zvážit při výběru.
1) Objem vody
Reverzní osmóza se instaluje pod dřez, měli byste proto zvážit, jak velkou osmózu budete potřebovat. Reverzní osmózy pro domácnost mohou zvládat filtrovat 2000 i 5000 l za den.
2) Přívod vody
Některé reverzní osmózy jsou vhodné pro kvalitní pitnou vodu z vodovodu, zatímco jiné jsou navrženy pro zpracování vody z jiných zdrojů, jako je studna nebo nádrže na dešťovou vodu.
3) Certifikáty
Ujistěte se, že vámi vybraný systém reverzní osmózy má potřebné certifikace a platné CE.
4) Náklady
Reverzní osmózy se liší v ceně v závislosti na velikosti, účinnosti a dalších faktorech. Zvažte i náklady na výměnu filtrů.
5) Alternativy
Pokud nepotřebujete filtrovat dusitany a dusičnany, zjistěte si, zda neexistují vhodnější alternativy k čištění vody u vás v domácnosti.
Je možné z vody z reverzní osmózy vařit?
Pokud voda není remineralizovaná, není dobré z ní vařit.
Je možné pít vodu z reverzní osmózy?
Voda z reverzní osmózy vám v krátkodobém horizontu neublíží, není ale vhodné ji dlouhodobě konzumovat, pokud do ní nepřidáváte minerály.
Zdroje
- COHEN, Yoram; SEMIAT, Raphael; RAHARDIANTO, Anditya. A perspective on reverse osmosis water desalination: Quest for sustainability. AIChE Journal, 2017, 63.6: 1771-1784.
- DAVISON, AM, et al. Water supply aluminium concentration, dialysis dementia, a účinek reverse-osmosis water treatment. The Lancet, 1982, 320.8302: 785-787.
- SHARMA, S.; BHATTACHARYA, AJAWS. Drinking water contamination and treatment techniques. Applied water science, 2017, 7.3: 1043-1067.
- BOVE, Frank; SHIM, Youn; ZEITZ, Perri. Drinking water contaminants and adverse pregnancy outcomes: a review. Environmental health perspectives, 2002, 110.suppl 1: 61-74.
- CALDERON, R. L. epidemiologie chemických contaminantů pitné vody. Food and chemical toxicology, 2000, 38: S13-S20.