Hořčík v těhotenství: Nedostatek, rizika a jak ho doplnit
Všichni víme, jak je hořčík pro člověka důležitý, reguluje kardiovaskulární systém, funguje proti stresu a pomáhá stabilizovat krevní tlak. Není tedy překvapením, že právě hořčík v těhotenství hraje nepostradatelnou roli pro zdraví matky i plodu. Během těhotenství navíc vylučujete mnohem více hořčíku, i proto je důležité jeho příjem navýšit. Pojďme se podívat na to, proč brát hořčík v těhotenství a hlavně, jak ho správně doplňovat.
Proč je hořčík důležitý v těhotenství
Hořčík neboli magnesium je minerální látka, která hraje klíčovou roli ve funkci těla, zvláště pokud je žena těhotná. Hořčík se podílí na funkci svalů, zvyšuje odolnost proti stresu a u žen pomáhá ke zmírnění menstruace. V těhotenství hraje důležitou roli v řízení kontrakcí a uvolňování svalů. Přísun hořčíku v těhotenství je také důležitý pro správnou funkci placenty. Kromě toho může nedostatek hořčíku v těle ovlivnit správný růst a vývoj plodu.
Vaše tělo potřebuje hořčík více než kdy jindy, pokud ho nedokážete přijímat skrz stravu, můžete zvolit vhodné doplňky stravy.
Tip: Co pomáhá na bolest v podbřišku?
Vliv hořčíku na zdraví těhotné ženy a dítěte
Hladina hořčíku hraje důležitou roli pro ženu i pro plod. U těhotných žen se může objevit křeče v lýtkách, stres, vyčerpanost a špatný spánek. V případě vysokého nedostatku hořčíku může i ve vážných případech může dojít u těhotných žen k předčasným kontrakcím nebo dokonce to může vyvolat i předčasný porod.
Prevence křečí
Hořčík pomáhá udržovat správnou funkci svalů a nervového systému. Nedostatek hořčíku může vést k častějším křečím v lýtkách, které se během těhotenství mohou objevovat. Křeče se také mohou objevovat v oblasti břicha.
Tip: Co pomáhá na bolest kloubů?
Podpora vývoje plodu
Hořčík kromě správného růst a vývoje plodu ovlivňuje vývoj člověka po dobu jeho života. Hořčík podporuje tvorbu kostí, zubů a genetického materiálu, který je potřebný pro normální vývoj plodu.
Proč je nebezpečný nedostatek magnesia v těhotenství
Nedostatek hořčíku v těhotenství představuje riziko pro vás i vaše dítě. Pokud si všímáte některých z těchto příznaků, měli byste se poradit se svým gynekologem o vhodném doplnění hořčíku v těhotenství. Některé možné problémy způsobené nedostatkem hořčíku zahrnují:
- Celkovou ospalost, vyčerpanost.
- Lámání nehtů a kazivosti zubů.
- Bolestí a křečí svalů: Nedostatek hořčíku může vést k bolestem svalů, křečí v lýtku a celkové slabosti.
- Zvýšení stresu: Hořčík hraje důležitou roli při regulaci stresových hormonů, proto jeho nedostatek může způsobovat zvýšený stres a úzkost.
- Preeklampsií: Nízká hladina hořčíku v těhotenství může zvýšit riziko preeklampsie, což je vážný zdravotní problém, který může ohrozit jak vás, tak vaše dítě.
- Zvýšení rizika předčasného porodu a potratu.
Příčiny nedostatku hořčíku
- Nízký příjem hořčíku v potravě: Mnoho těhotných žen jednoduše nekonzumuje potraviny bohaté na hořčík.
- Zvýšený požadavek na hořčík: Během těhotenství a kojení se zvyšuje potřeba hořčíku pro zdraví ženy i dítěte.
- Gastrointestinální problémy: Nemoci a poruchy trávicího systému, jako je zvracení nebo průjem, mohou snížit vstřebávání hořčíku.
Tip: Nedostatek hořčíku – příčiny, příznaky a jak ho doplnit.
Doporučený denní příjem hořčíku v těhotenství
Během těhotenství se doporučuje denně přijímat:
- 300-350 mg hořčíku pro těhotné ženy do 18 let,
- 310-360 mg hořčíku pro těhotné ženy ve věku 19-30 let,
- 320-370 mg hořčíku pro těhotné ženy starší 30 let.
Jak poznat nedostatek hořčíku v těhotenství
Nedostatek magnesia v těhotenství můžete pozorovat z vlastních pocitů, které zahrnují:
- Vyčerpanost,
- bolesti pánve,
- křeče v nohou,
- zácpa nebo vysoký krevní tlak.
Ne vždy tyto příznaky ale znamenají nedostatek hořčíku, proto je vhodné se poradit s lékařem.
Tip: Jak na zdravý spánek: Spánková hygiena pro děti i dospělé.
Jak poznat vysokou hladinu hořčíku v těhotenství
Ačkoliv předávkování hořčíkem běžně v těhotenství nehrozí, vyšší příjem hořčíku může vyvolávat průjmy nebo nadměrné pocení.
Jak dlouho je potřeba doplňovat hořčík v těhotenství?
Hořčík hraje důležitou roli i v období těhotenství a laktace. Proto je důležité věnovat pozornost preventivním opatřením a začít užívat hořčík ještě v době, kdy o těhotenství uvažujete. Někteří lékaři vám doporučí okolo 36. týdne těhotenství hořčík v doplňcích stravy úplně vysadit. Je to proto, že může magnesium snižovat účinnost dělohy, a to mít za následek ovlivnění kontrakcí při porodu. Mnoho lékařů ovšem doporučuje užívat hořčík během celého těhotenství a v období kojení.
Bezpečné přírodní zdroje hořčíku v těhotenství
Hořčík lze získat z mnoha přírodních zdrojů, které obsahují vyšší množství tohoto minerálu. Pro dostatečný příjem hořčíku v těhotenství, můžete do svého jídelníčku zařadit potraviny s vysokým obsahem magnesia, jakou jsou například luštěniny, ořechy nebo semínka.
Tip: Jaký je nejlepší kolagen na pleť, vlasy a klouby?
Které potraviny obsahují hořčík?
Aby byl příjem hořčíku během těhotenství dostačující, doporučuje se zaměřit na následující zdroje hořčíku ve stravě.
- Zelená listová zelenina, jako je špenát a kapusta.
- Obiloviny, například pohanka a ovesné vločky.
- Celozrnné obiloviny, např. hnědá rýže a celozrnný chléb.
- Rostlinné mléko, jako je mandlové a sójové mléko.
- Ořechy a semínka, například mandle, lískové ořechy a slunečnicová semena.
- Luštěniny, např. čočka, fazole a hrách.
- Minerální voda s obsahem hořčíku, jako je Magnesia.
- Banány: Kromě hořčíku obsahují také draslík, což je důležité pro udržení hladiny elektrolytů a prevenci křečí.
- Datle: Datle medjool nejenže obsahují hořčík, ale jejich konzumace je spojená s hladším porodem.
- Pohanka: je bezlepková a bohatá na hořčík, což ji činí ideální součástí zdravého těhotenského jídelníčku.
Tip: I vegani by měli užívat vitamíny a doplňky stravy.
Doplňky stravy hořčíku v těhotenství
Jelikož během těhotenství může hladina hořčíku klesnout až o 10%, je potřeba zajistit dostatečný příjem magnesia. V těhotenství vám s vyšším příjmem v těhotenství pomůžou doplňky stravy. Pozor, těhotné ženy by měli věnovat pozornost dávkování a zvolit správný typ hořčíku.
Mezi nejčastěji doporučované doplňky stravy s hořčíkem patří:
- Citrát hořečnatý.
- Oxid hořečnatý.
- Chlorid hořečnatý.
Tip: Nedostatek vitamínu D: jak ho doplnit?
Nejúčinnější a nejlepší hořčík v těhotenství
Citrát hořečnatý je dobře vstřebávaný a je často doporučován pro těhotné ženy. Pokud hledáte přírodní formu vysoce vstřebatelného hořčíku, volte Magnesium complex s Aquamin Mg pocházejícího z čistých vod irského pobřeží. Prémiová firma hořčíku v podobě prášku s doplňujícími vitamíny B1 a B6 jsou skvělou volbou pro těhotné.
Doplňky stravy s hořčíkem by měly být užívány s rozvahou a v souladu s doporučením lékaře. Dbejte na případné interakce s jinými léky nebo doplňky, které užíváte. Je důležité také myslet na to, že hořčík můžete získávat z potravin, které by měly tvořit základ vaší vyvážené stravy během těhotenství.
#produkty#https://www.nanospace.cz/doplnky-stravy/?pv236=1871
Mohlo by vás zajímat: Celulitida na stehnech, jak se jí efektivně zbavit
Prevence nedostatku hořčíku v těhotenství a v době kojení
Zvýšená potřeba hořčíku pokračuje i v období kojení, kdy se zvyšuje o 15-20% oproti období těhotenství. Jako kojící maminka musíte dbát na svůj příjem hořčíku nejen kvůli svému zdraví, ale také kvůli správnému vývoji dítěte. Proto je potřeba jíst potraviny bohaté na hořčík, vyhnout se nadměrnému stresu a únavě, které mohou zvýšit potřebu hořčíku. V neposlední řade konzultovat svůj příjem hořčíku s lékařem.
Mohlo by vás zajímat: Jaký je nejlepší krém na strie (nejen v těhotenství)?
FAQ - Často kladené otázky
Jak doplnit hořčík v těhotenství?
Pro doplnění magnesia v těhotenství můžete zařadit potraviny bohaté na hořčík. Mezi tyto potraviny patří: ořechy a semínka, listová zelenina, obiloviny a čokoláda. Pokud váš lékař doporučí, můžete také užívat doplňky hořčíku během těhotenství.
Jak dlouho brát hořčík v těhotenství?
Délka užívání hořčíku v těhotenství se může lišit dle potřeb těhotné ženy a stavu plodu. Vždy je důležité konzultovat svůj stav s lékařem.
Kdy vysadit hořčík v těhotenství?
V případě, že váš lékař sdělí, že již není potřeba užívat hořčík, měli byste jeho užívání vysadit. Do té doby je důležité dodržovat doporučení lékaře.
Jak se projevuje nedostatek hořčíku v těhotenství?
Některé příznaky nedostatku hořčíku v těhotenství mohou zahrnovat svalové křeče, únavu, podrážděnost a poruchy spánku.
Jaký hořčík je vhodný pro těhotné?
Pro těhotné ženy může být vhodný například hořčík-citrát, který je dobře vstřebatelný.
Kdy začít brát hořčík v těhotenství?
Doplňovat hořčík můžete ještě před otěhotněním. Správný čas pro užívaní hořčíku v těhotenství můžete konzultovat se svým gynekologem.
Jaké je doporučená dávka hořčíku pro těhotnou ženu?
300 mg hořčíku denně je pro těhotnou ženu účinná a bezpečná dávka po celou dobu těhotenství.
Je hořčík potřebný v období kojení?
Jako v době těhotenství i v období kojení je potřeba dbát na dostatečný příjem hořčíku. Je to z toho důvodu, že ženy předávají během kojení v mateřském mléce svému dítěti velkou část hořčíku.
Zdroje
- Dalton, L. M., Ní Fhloinn, D. M., Gaydadzhieva, G. T., Mazurkiewicz, O. M., Leeson, H., & Wright, C. P. (2016). Magnesium in pregnancy. Nutrition reviews, 74(9), 549-557.
- Makrides, M., Crosby, D. D., Shepherd, E., & Crowther, C. A. (2014). Magnesium supplementation in pregnancy. Cochrane Database of Systematic Reviews, (4).
- Zarean, E., & Tarjan, A. (2017). Effect of magnesium supplement on pregnancy outcomes: a randomized control trial. Advanced biomedical research, 6.
- Kotrbová, D. (2009). Doplňky stravy v graviditě. Praktické lékárenství, 5(1).