Čištění vody: Jak levně a efektivně filtrovat vodu
V dnešní době je kvalita vody, kterou konzumujeme, pro naše zdraví naprosto klíčová, a právě proto bychom měli dbát na její filtraci. Jaký filtr je ale na čištění vody v domácnosti ten nejlepší? V tomto článku vám povíme, jak levně a efektivně filtrovat vodu z kohoutku, abyste měli od chemikálií, bakterií, virů a dalších kontaminantů pokoj.
Proč filtrovat vodu z kohoutku?
Přestože je voda z veřejných vodovodů většinou pitná, stále může obsahovat látky, které mají negativní vliv nejen na její chuť, ale naše zdraví. Filtrace pitné vody vede k:
- Odstranění nečistot – Filtry na vodu odstraňují mechanické nečistoty (sedimenty, rez, písek), které se mohou do vodovodního systému dostat.
- Snížení obsahu chloru – Voda z kohoutku často obsahuje chlor, který se používá k dezinfekci. Filtry se postarají o odstranění chloru nebo snížení jeho množství, což výrazně zlepší chuť vody.
- Eliminaci těžkých kovů – Některé filtry dokážou odstranit těžké kovy, jako je olovo, rtuť nebo měď. Ty se do vody dostanou z potrubí.
- Zlepšení chuti a kvality – Filtrovaná voda chutná lépe a protože neobsahuje žádné nežádoucí příměsi, je vhodnější na přípravu čaje, kávy nebo vaření.
- Odstranění mikroplastů – Moderní filtry dokážou zachytit i tak drobné částice, jako jsou mikroplasty, které se mohou ve vodě z kohoutku objevovat.
- Prevenci usazenin – Filtrací vody předcházíte usazování vápníku (vodního kamene) ve varných konvicích, kávovarech a dalších spotřebičích.
- Zdravotním přínosům – Filtrování odstraňuje většinu škodlivých látek, které mohou mít negativní dopady na naše zdraví.
Tip: Filtrační jednotky: jak efektivně čistit kohoutkovou vodu?
Způsoby čištění vody z kohoutku
Existuje několik způsobů, jak filtrovat vodu z kohoutku:
- Filtrační konvice – Filtrační konvice je jednoduché a cenově dostupné řešení, ale příliš mnoho toho nevyčistí, spíše zlepšují chuť vody, než že by odstranily mikroplasty nebo těžké kovy.
- Filtry na kohoutek – Filtry na čištění vody se připevní přímo na baterii. Voda se filtruje hned při průtoku. Filtry se snadno instalují, ale musíte je neustále měnit, proto je příliš nedoporučujeme.
- Filtry pod dřez – Jde o systémy, které se instalují pod dřez a vodu čistí ještě předtím, než vyteče z kohoutku. Skvěle fungují, mají dlouhou životnost a navíc nejsou na očích. Navíc nejsou nijak extrémně drahé.
- Reverzní osmóza – Pokročilý systém, který si poradí skoro se vším – odstraní těžké kovy, bakterie, viry i minerály. Je to špičkové řešení pro místa s hodně znečištěnou vodou. Počítejte ale s vyššími náklady a tím, že část vody při čištění odtéká a musíte vodu znovu remineralizovat, aby byla pitná. Takže se hodí když máte opravdu problematickou vodu s dusičnany a dusitany.
- Destilační přístroje – Voda se nejdřív převaří, pára se zkondenzuje a zůstane jen čistá voda. Funguje to sice skvěle, ale vody není pitná, takže se nehodí do domácnosti.
- UV filtry – K likvidaci bakterií a virů se používá ultrafialové světlo. Na dezinfekci vody jsou UV filtry super, ale neodstraní chemikálie ani těžké kovy.
- Filtry s aktivním uhlím – Zbaví vodu chloru, pesticidů a organických nečistot. Zlepší chuť i vůni vody, a navíc jde o cenově dostupné řešení. Na těžké kovy, mikroplasty a mikroorganismy ale nestačí.
- Ionizační filtry – Tyhle přístroje mění pH vody a obohacují ji o minerály. Výsledkem je alkalická voda, která může mít pro tělo řadu přínosů. Pořizovací cena je ale vyšší.
- Přenosné filtry – Jestli potřebujete něco na cesty, budou se vám hodit filtrační láhve nebo kapesní filtry. Jsou lehké, skladné a praktické, jejich kapacita je ale logicky menší.
Mohlo by vás zajímat: Je kohoutková voda zdravá?
Jak nejlépe filtrovat vodu: Náš tip
Prodávali jsme v nanoSPACE různá řešení, ale nakonec máme jasného vítěze. Pokud hledáte efektivní řešení za výhodnou cenu, na domácí filtraci pitné vody doporučujeme patentovaný filtr kohoutkové vody AQUA VIVA. K čištění vody (odstranění škodlivých látek) využívá pokročilou nanotechnologii.
Nano filtry jsou schopné zachytit částice až do velikosti 0,001 mikrometru, tedy bakterie, viry a další mikroskopické nečistoty. Odstraňuje chlor a další chemikálie, které zhoršují chuť vody.
Tip: Co to je reverzní osmóza a jak funguje?
Jak filtr AQUA VIVA nainstalovat?
Instalaci nano filtru AQUA VIVA doma sami hravě zvládnete. Stačí postupovat podle návodu přiloženého k produktu. Instalace bude vypadat přibližně takto:
- Zavřete přívod vody – Pod baterií nejprve zavřete ventil na studenou vodu (tzv. roháček). Pokud vám to nepůjde, zavřete hlavní přívod vody do bytu nebo domu. Poté z baterie vypustíte zbylou vodu, aby systém nebyl pod tlakem.
- Odpojíte starou hadici – Odšroubujete hadici, která vede od roháčku k vodovodní baterii.
- Připojíte nový filtr – Na závit roháčku připojíte flexi hadici B1 (3/8") a pevně ji utáhnete. Odšroubujete zátky na vstupu (IN) a výstupu (OUT) filtru. Flexi hadici B1 připojíte na vstupní otvor filtru (IN) a flexi hadici B2 na výstupní otvor (OUT). Vše pečlivě dotáhnete.
- Dokončíte zapojení – Druhý konec flexi hadice B2 připojíte k flexi hadici vedoucí z vaší vodovodní baterie.
- Propláchnete filtr – Než filtr začnete používat, nechte jím protéct alespoň 5 litrů vody. Tím se systém pročistí a je připraven k použití.
#produkty#https://www.nanospace.cz/cisteni-kohoutkove-vody:aqua-viva/
Mohlo by vás zajímat: 5 tipů na nejlepší filtr na vodu: Filtrace vody ze studny i z kohoutku
Často kladené dotazy
Jak nejlépe vyčistit vodu?
Nejlepší způsob, jak vyčistit vodu, je použít kvalitní filtr. Doporučujeme nano filtr Aqua Viva, který dokáže odstranit bakterie, těžké kovy, chlor a další škodlivé látky, které se mohou v pitné vodě nacházet.
Jak odstranit bakterie z vody?
Bakterie efektivně odstraníte pomocí nanofiltrace. Nano filtr Aqua Viva zachytí i ty nejmenší částice, včetně bakterií, virů a mikroplastů.
Kolik hodin denně vodu filtrovat?
Vodu filtrujte podle potřeby. Nano filtr Aqua Viva je navržen tak, aby fungoval neustále.
Jak si doma filtrovat vodu?
Na domácí filtraci pitné vody doporučujeme nano filtr Aqua Viva. Stačí ho nainstalovat pod dřez podle přiloženého návodu a začít používat. Filtr se postará o vše ostatní.
Zdroje
- WORLD HEALTH ORGANIZATION. Guidelines for drinking-water quality. World Health Organization, 2002.
- RAZALI, Mashitah Che, et al. Existing filtration treatment on drinking water process and concerns issues. Membranes, 2023, 13.3: 285.
- MANSOOR AHAMMED, M.; CHAUDHURI, Malay. A low-cost home water filter. Journal of Water Supply: Research and Technology—AQUA, 1999, 48.6: 263-267.
- PEARCE, Graeme. Introduction to membranes: Filtration for water and wastewater treatment. Filtration & separation, 2007, 44.2: 24-27.
- MEDEIROS, R. C., et al. Drinking water treatment by multistage filtration on a household scale: Efficiency and challenges. Water Research, 2020, 178: 115816.