Jak se zbavit zápachu nohou? Pomůže hygiena a stříbrné ponožky
Zápach nohou není téma, o kterém bychom se v dobré společnosti bavili – faktem ale je, že čas od času potrápí každého z nás. Pokud nás ale nepříjemný odér překvapí ve chvíli, kdy se zujeme třeba u přátel na návštěvě, koledujeme si o pěkné faux pas. Zápach nohou může být navíc projevem kožního onemocnění, nevyplatí se jej proto podceňovat. Pojďme se proto podívat, jak tento problém jednou provždy vyřešit.
Jaké jsou příčiny zapáchajících nohou?
Zápach nohou (v lékařských kruzích nazývaný bromodóza) způsobují přemožené bakterie, které se živí odumřelými kožními buňkami. Při tomto procesu vylučují řadu odpadních látek s obsahem síry, které jsou pravým viníkem nepříjemného pachu.
Důvodem, proč k tomuto problému dochází právě u chodidel, jsou ideální podmínky pro množení bakterií. V uzavřené obuvi mají vedle dostatku potravy k dispozici také optimální vlhkost a teplotu, zejména pak v letním období (ale třeba i v chladnějším počasí během velkého fyzického výkonu). K přemnožení bakterií může dojít ale i v sandálech. Mezi podešví a holou ploskou chodidla totiž vzniká stejné mikroklima jakov uzavřené obuvi.
Řešením je nazout prodyšnější boty, ne vždy ale tuto možnost máme. V teniskách se na horskou túru nevydáme a za pantofle si ve výrobním provozu nebo dílně vysloužíme přinejlepším napomenutí. Jak si v takovou chvíli poradit?
Mohlo by vás zajímat: Nejlepší impregnace na boty, zjistěte proč
Základem je dostatečná hygiena
Pokud trpíte zápachem nohou, mělo by pro vás být samozřejmostí jejich časté mytí teplou vodou a mýdlem – klidně i několikrát denně, zejména pokud se nadměrně potíte. „Dezinfekční“ efekt zvýšíte použitím teplé vodní lázně, do které chodidla alespoň na 30 minut ponoříte. Stačí obyčejný lavor s vodou, do které přidáte látky s antimikrobiálními účinky, např. ocet, černý čaj nebo obyčejnou kuchyňskou sůl.
Zápachu pomáhá předcházet pravidelné odstraňování mrtvých kožních buněk, především z paty. Vyhněte se ale používání kovových škrabek. Hrozí totiž, že spolu se ztvrdlou pokožkou odstraníte i kus zdravé kůže. Podobná poranění vedou k jizvám, infekcím a zánětům.
Na trhu jsou k dispozici přípravky, které dovedou odmuřelé kožní buňky rozpustit. Stačí nechat roztok asi 15 minut působit a vzniklou hmotu pak setřít. Po odstranění ztvrdlé kůže chodidla osušte a namažte je krémem s antimikrobiálním účinkem.
Speciálním případem, který vyžaduje lékařské ošetření, jsou kožní plísně. Poznáte je podle:
- svědění a pálení pokožky,
- suché kůže a zarudnutí,
- drobných prasklinek na pleti.
Pokud podobnými příznaky trpíte, odhoďte stud a zamiřte do ordinace. Kožní lékař vám předepíše přípravek, který během několika týdnů s plísní zatočí.
Nezapomeňte také vhodným sprejem ošetřit obuv, ze které se nepříjemný odér line. Bližší informace jsme pro vás připravili v článku o zápachu z bot.
Tip: 7 ověřených tipů, jak zpevnit nehty nejen po sundání umělých
Ponožky se stříbrem – ideální řešení zápachu nohou
Účinným nástrojem proti množení mikroorganismů a rozvoji zápachu jsou ponožky obohacené o částice stříbra.
Proč právě stříbro? Tento kov totiž účinně potlačuje množení bakterií a plísní, které – jak jsme si řekli na předchozích řádcích – jsou původcem nepříjemným pachů.
Mohlo by vás zajímat: Jak vypadají nemocné nehty na rukou a na nohou?
Nanočástice stříbra v látce ponožek se váží na membránu a enzymy mikroorganismů a mění jejich tvar způsobem, který je znefunkční. Bakterie a plísně tak rychle uhynou. Obsah stříbra je přitom dostatečný, aby vydržel po celou životnost ponožek. Na trhu jsou mj. k dispozici:
- sportovní ponožky se stříbrem,
- zdravotní ponožky se stříbrem,
- společenské ponožky se stříbrem,
- kompresní podkolenky se stříbrem.
Průvodce jednotlivými typy výrobků a jejich materiálů jsme pro vás připravili v článku o ponožkách se stříbrem.
Sprej proti zápachu nohou a antibakteriální vložky do obuvi
Pokud máte dlouhodobý problém se zápachem nohou, zkuste sprej proti zápachu nohou a bot nebo antibakteriální vložky do bot, které pohlcují nepříjemné pachy a pomohou vám cítit se svěží po celý den.
#produkty#https://www.nanospace.cz/vyhledavani/?string=antibakteri%C3%A1ln%C3%AD+vlo%C5%BEky
Co si z článku odnést?
- Zápach nohou způsobují přemnožené bakterie a plísně.
- K přemnožení mikroorganismů přispívá zvýšená vlhkost a teplota, ke které dochází zejména v létě.
- Pokud trpíte na zápach nohou, věnujte zvýšenou pozornost jejich hygieně. Vedle teplé vody a mýdla vám pomůže také lázeň s octem, černým čajem nebo kuchyňskou solí.
- Zápachu nohou předejdete také odstraněním odumřelých kožních buněk.
- Účinným prostředkem proti množení mikroorganismů (a tedy zápachu chodidel) je používání ponožek se stříbrem.
#produkty#https://www.nanospace.cz/ponozky/
Mohlo by vás zajímat: Nejlepší impregnace na boty, zjistěte proč
Zdroje:
- Nowack, B., Krug, H.F., & Height, M. (2010). 120 years of nanosilver history: Implications for policy makers. Environmental Science & Technology, 45(3), 1177-1183.
- Hendren, C.O., Mesnard, X., Dröge, J., & Wiesner, M.R. (2011). Estimating production data for five engineered nanomaterials as a basis for exposure assessment. Environmental Science & Technology, 45(6), 2562-2569.
- Edwards-Jones, V. (2009). The benefits of silver in hygiene, personal care and healthcare. Letters in Applied Microbiology, 49(2), 147-152. ISSN: 0266-8254. DOI: 10.1111/j.1472-765X.2009.02648.x.
- Windler, L., Height, M., & Nowack, B. (2013). Comparative evaluation of antimicrobials for textile applications. Environment International, 53, 62-73.
- Fabrega, J., Luoma, S.N., Tyler, C.R., Galloway, T.S., & Lead, J.R. (2011). Silver nanoparticles: Behaviour and effects in the aquatic environment. Environment International, 37(2), 517-531.
- Walser, T., Demou, E., Lang, D.J., & Hellweg, S. (2011). Prospective environmental life cycle assessment of nanosilver t-shirts. Environmental Science & Technology, 45(13), 4570-4578.
- Geranio, L., Heuberger, M., & Nowack, B. (2009). The behavior of silver nanotextiles during washing. Environmental Science & Technology, 43(21), 8113-8118.
- Hemmati, A., Scott, K., & Davis, J. (2009). Nano Analysis of Silver Nanoparticles in Commercial Socks. Microscopy and Microanalysis, 15(S2), 552-553. doi:10.1017/S1431927609094902
- Deshmukh, S.P., Patil, S.M., Mullani, S.B., & Delekar, S.D. (2019). Silver nanoparticles as an effective disinfectant: A review. Materials Science and Engineering: C, 97, 954-965. ISSN: 0928-4931. DOI: 10.1016/j.msec.2018.12.102.
- Antibacterial activity of silver nanoparticle-coated fabric and leather against odor and skin infection causing bacteria
- Silver in Health Care: Antimicrobial Effects and Safety in Use
- Antibacterial activity of silver-killed bacteria: the "zombies" effect