Aktuální rychlost doručeníZásilkovnaČeská poštaDPDPPLGLS
do 48 hodin 🔥1 – 3 dny1 – 3 dny1 – 3 dny1 – 3 dny
Aktuální doba doručeníZásilkovnaČeská poštaDPD
do 48 hodin 🔥1 – 3 dny1 – 3 dny
20% sleva na novou kolekci nano oblečení v předprodeji s kuponem PREDPRODEJ

Jsou nanotechnologie bezpečné?

Všechno nové a neznámé odpradávna v člověku vyvolává obavy a strach, je to absolutně normální. Nanotechnologie jsou ale možná novějším tématem v médiích, ale v přírodě jsou přítomné podle fosilních nálezů již od pradávna a vědci se jimi zabývají již od 70. let. A kdo je největším nanotechnologem světa? Stále příroda a většina aplikací je právě inspirována jevy, které vidíme všude kolem nás. Mimochodem, právě teď dýcháte spoustu nanočástic. Cítíte se bezpečně? :)

jsou-nanotechnologie-bezpecne-fb

Co to jsou nanotechnologie?

Kde všude se nanotechnologie používají?

Ale co ta bezpečnost?

Bezpečnost nanovláken v lůžkovinách

Nanovlákna v kosmetice a medicíně

Bezpečnost nanočástic stříbra v oblečení

Samočistící nátěry TiO2

Opalovací krémy s nano formou oxidu zinečnatého

Obecná rada k bezpečnosti nanotechnologií?

Zdroje

Co to jsou nanotechnologie?

Předpona nano stejně jako třeba mikro nebo mili znamená měřítko. Hovoříme zde o materiálech, jejichž struktury se pohybují v rozměrech nanometrů – od 1nm do 999 nm. Nanotechnologie tedy hovoří o technologiích a postupech, které pracují v tomto měřítku, dnes se používají ve všech odvětvích od textilního až po farmaceutický. Ano, i váš chytrý telefon má něco nano, jinak by nemohl mít takovou kapacitu a být jen do ruky. 

co-jsou-nanotechnologie

Mohlo by vás zajímat: Jak spojit kov bez svařování?

Možná tomu nebudete věřit ale jako první nanotechnologie použili ve 4. století římští skláři. Z té doby pocházejí tajemné Lykurgovy poháry, které když osvětlíte zvenku, jsou smaragdově zelené, ale po vložení světelného zdroje dovnitř, pohár zčervená. Je to dáno přidáním prášků z kovů, ve kterém jsou přítomny částice v rozměrech nanometrů. Aktivně se ale nanotechnologie zkoumají až od roku 1959, kdy Richard Phillips Feynman nastínil svou vizi o budoucím využití a cíleném kontrolování atomů a částic.

Tip: Přečtěte si článek a zjistěte, co mají nanotechnologie společného s čokoládou.

Kde všude se nanotechnologie používají?

Nanotechnologie se používají v energetice, biotechnologii, medicíně, potravinářském průmyslu, textilním průmyslu, ale i třeba v optice. Prakticky je najdete téměř ve všech průmyslových odvětvích. Pokud tento článek čtete na mobilním telefonu (smartphone), právě v mobilních telefonech máte nano čipy, jinak by nemohly být tak malé a výkonné. V počítačích a smartphonech se nanotechnologie používají standardně, a to nejen v čipech, ale i v obrazovkách. Nanotechnologie v zobrazovacích technologiích lze seskupit do 3 širokých technologických oblastí; Organické LED diody (OLED), elektronický papír a displeje Field Emission. Pokud tedy máte čtečku, i ta je nano. 

Ale co ta bezpečnost?

Když se ptáme, jestli jsou nanotechnologie nebezpečné, je to jako se ptát, jestli jsou všechny rostliny nebezpečné pro člověka. Stejně tak, jako existují houby jedlé a jedovaté, existují i nanomateriály, které jsou bezpečné a prospěšné, ale existují samozřejmě i nanočástice, které mohou být nebezpečné.

A v některých případech je to jako se solí – potřebujeme ji, ale ve velkém množství by nás mohla i zabít. Proto se zkoumá vždy nejen konkrétní nanočástice a nanovlákna, ale v některých případech i množství. 

TIP: Co je nanovlákno? Poznejte okem neviditelný zázrak, který chrání a léčí

Bezpečnost nanovláken v lůžkovinách

Pokud si pořídíte lůžkoviny pro alergiky nanoSPACE, tak okem nepoznáte, že obsahují nanovlákennou membránu. Tato membrána je totiž pevně laminací uzavřena mezi dvěma krycími textiliemi, takže se s ní nikdy nesetkáte. Po laminaci ji totiž již nelze oddělit od krycích textiliích. Navíc je vyrobena z úplně obyčejné látky (PA6), kterou my ženy důvěrně známe například ze silonek. Jediný rozdíl je v tom, že čeští vědci v Liberci vymysleli způsob, jak vytvořit tak malá vlákna - nanovlákna, aby ani roztoč ani alergen skrz membránu neprošel. A tak i kdybyste spali přímo na membráně, nic se nestane. Navíc samotná nanovlákna se nemohou nikdy z membrány oddělit. 

celoroční sada přikrývka + polštář pro alergiky
11 108 Kč

Sada celoroční přikrývky, polštáře a povlaku na matraci pro kompletní ochranu lůžka před roztoči a jejich alergeny. Ideální startovací sada pro alergiky. Naše protiroztočová...

1326
shoptet nanobavlna 2
6 909 Kč

Naše protiroztočová sada obsahuje: 1x Polštář kuličkový prošitý se zipem nanoSPACE, 70x90cm, 900 g 1x Přikrývka nanoSPACE celoroční 140x200cm  Pro kompletní ochranu lůžka...

1325
Polštář kuličkový nanoSPACE neprošitý bez zipu (Rozměry 30x40cm, Váha 300g)
od 839 Kč

Vypadá to jako obyčejný polštář, ale není to obyčejný polštář. Uvnitř polštáře se nachází nanovlákenná bariéra, díky které se v něm nemůžou hromadit roztoči a jejich alergeny....

NS.09.016

Ačkoliv se průměry nanovláken pohybují v rozsahu 90 – 250 nm, délka jednoho nanovlákna je ale řádově ve stovkách mikrometrů až v milimetrech. Pokud by membrána nebyla nalaminována mezi dvě krycí textilie, tak by pouze žmolkovatěla a tyto žmolky už by měly rozměry v mikrometrech. Při případném vdechnutí bychom si s tím poradili úplně stejně jako s částečkami prachu. Ale to hovoříme opravdu hypoteticky, protože i když zkusíte naše lůžkoviny rozstříhat, jen těžko oddělíte krycí textilii od nanovlákenné membrány.

TIP: Co jsou roztoči a co způsobují?

Nanovlákna v kosmetice a medicíně

V Česku se podařilo zvlákňováním vyřešit jeden zásadní problém, a to odstranit nutnost používání konzervantů v kosmetice. Jak? Výrobou kosmetických produktů na bázi nanovlákenných masek. Ty se vyrábí tak, že se zvlákní pouze aktivní látky, které se rozpustí na obličeji až po kontaktu s vodou. 

Ukázalo se, že to má skvělý vedlejší efekt: Aktivní látky jako například vitamin A, vitamin C nebo kyselina hyaluronová, se daleko lépe vstřebávají do pokožky. Tyto produkty jsou nejenže bezpečné, ale jsou daleko bezpečnější pro lidi i přírodu než klasické produkty. Tato technologie byla původně vyvinuta pro rychlejší hojení ran.

TIP: Kyselina hyaluronová: Jaké jsou nejlepší produkty?

Bezpečnost nanočástic stříbra v oblečení

Nanočástice stříbra vědci převzali z přírody. Vyrábějí je totiž některé druhy bakterií, když se potkají s anorganickými solemi, jež obsahují stříbro. V přírodě ale vznikají i působením  různých proteinů. Jako příklad lze uvést kravské mléko, z jehož bílkovin vznikají poměrně kvalitní nanočástice stříbra

Nanočástice stříbra se používají v oblečení především proto, že dokáží zničit zápach potu. Oblečení od nanoSPACE by LADA a nanosilver má nanočástice pevně ukotvené ve vlákně. To znamená, že se přidávají k polyesteru předtím, než se vyrobí vlákno. Díky této technologii se z oblečení nemůže nano stříbro uvolňovat. 

modre zavazovaci saty
Novinka Předprodej ?*G_PREDPRODEJ:20:CZK:P:f,G_PREDPRODEJ20:20:EUR:P:f!2025-05-10-16:40,2025-05-31-16:40!D24,48
2 599 Kč

Ultralehké zavazovací šaty Thira jsou z příjemného a velmi lehkého antibakteriálního materiálu v designu od české návrhářky Lady Vyvialové. Vyrobeno na...

+ další
5608/S
zelene letni saty
Novinka Předprodej ?*G_PREDPRODEJ:20:CZK:P:f,G_PREDPRODEJ20:20:EUR:P:f!2025-05-10-16:40,2025-05-31-16:40!D24,48
2 599 Kč

Ultralehké zavazovací šaty Thira jsou z příjemného a velmi lehkého antibakteriálního materiálu v designu od české návrhářky Lady Vyvialové. Vyrobeno na...

+ další
5611/S
saty hnede moca
Novinka Předprodej ?*G_PREDPRODEJ:20:CZK:P:f,G_PREDPRODEJ20:20:EUR:P:f!2025-05-10-16:40,2025-05-31-16:40!D24,48
2 599 Kč

Ultralehké zavazovací šaty Thira jsou z příjemného a velmi lehkého antibakteriálního materiálu v designu od české návrhářky Lady Vyvialové. Vyrobeno na...

+ další
5614/S

Tip: V dalším článku se dozvíte, co je nanostříbro a 5 způsobů jeho použití.

Tím je zaručen dlouhodobý efekt a samozřejmě i znemožněno uvolňování stříbra do vody. Právě to je největší obava při používání velkého množství nanočástic stříbra a je proto důležité volit takové výrobky, které mají nanočástice ve vláknu pevně ukotvené. 

Samočistící nátěry TiO2

U některých druhů motýlů můžeme pozorovat nanostruktury, které mají samočistící efekt. Takové nanostruktury lze vytvářet i speciálními nátěry s nanočásticemi oxidu titaničitého TiO2.  Jsou ale bezpečné? 

Opět, tyto nátěry neobsahují žádné volné nanočástice a jsou pevně ukotveny ve struktuře speciálního pojiva. Pokud dojde k otěru povrchové vrstvy, odlamují se z ní relativně velké částečky kompaktního materiálu v rozměrech značně přesahujících 100 nanometrů. 

Ekologický čistič bazénů FN NANO® AQUA (Objem 0,5 litru)
od 869 Kč

Ekologický přípravek pro bez chlórovou údržbu vody na bázi nanotechnologií. Funkční suspenze FN NANO® AQUA je šetrná k lidské pokožce, vhodná pro ošetření bazénů, kde...

1088/0-5
Funkční nátěr FN NANO® WOOD (Objem 1 litr)
od 1 676 Kč

Nano nátěr na ochranu dřeva a udržení jeho krásného vzhledu bez černání, tmavnutí a šisování. Funguje na principu fotokatalýzy, je ekologický a efektivní.  Vhodný na:...

1082/1 L
Fotokatalytický nátěr FN NANO®3 vnitřní použití (Objem 1 litr)
od 1 589 Kč

Fotokatalytický nátěr FN NANO® 3 pro vnitřní použití a interiéry Likviduje alergeny, bakterie a viry a čistí vzduch od zápachu. Navíc zůstává...

FN_AD12

Neexistuje žádná seriózní vědecká studie, která by prokázala negativní vliv nanočástic TiO2 v koncentracích, s nimiž je možno přijít do styku, na zdravotní stav lidí, živočichů nebo rostlin. S nanočásticemi TiO2 přitom lidé mají co do činění více než sto let. 

Tyto částice totiž tvoří přirozenou součást pigmentu titanové běloby, který je masivně využíván nejen do barev a laků, ale také jako potravinářské barvivo v mnoha potravinářských výrobcích. 

Opalovací krémy s nano formou oxidu zinečnatého

Opalovací krémy s nano formou oxidu zinečnatého jsou považovány za nejlepší přírodní opalovací krémy, protože jsou ekologičtější než non-nano forma a dokáží filtrovat UVA i UVB záření. 

TIP: Nejlepší přírodní opalovací krém: Jak si vybrat

opalovaci-masla

Přesto ale existuje nepodložené hnutí některých lidí proti všemu nano, přitom už jsme si řekli, že nanočástice i dýcháme, že? :)  Nanočástice oxidu zinečnatého byly podrobeny mnoha studiím a byly klasifikovány jako zcela bezpečné pro člověka i přírodu

Není se čemu divit, jelikož zinek obsahuje naše tělo přirozeně a bere se v doplňcích stravy na zlepšení stavu pleti a vlasů. 

Jediné, na co se dává pozor je množství oxidu zinečnatého v opalovacím krému. Nemělo by přesáhnout 25 %. Toho bychom se ale příliš neobávali, protože pak byste si na tělo natírali spíše než opalovací krém kamenolom. 

Tip: Přečtěte si článek, co je to cirkulární kosmetika?

Obecná rada k bezpečnosti nanotechnologií?

Nikdy neberte nanotechnologie jako celek. Používají se dnes ve vědě a výzkumu zcela standardně. Vždy se dívejte na konkrétní aplikaci

V Česku a v Evropě jsou produkty podrobovány složitému bezpečnostnímu testování předtím, než můžou jít na trh. Proto buďte nejvíce opatrní u produktů, které pocházejí z Asie, ale i z USA, kde jsou jiné standardy. 

Obecně platí, že pokud jsou nanovlákna nebo nanočástice pevně ukotvené do větších celků a neuvolňují se neřízeně do okolí, nemohou ohrozit ani životní prostředí ani zdraví. 

Tip: Co to je biohacking a 22 tipů, jak s ním začít

Zdroje

  • Maynard, A. D., Aitken, R. J., Butz, T., Colvin, V., Donaldson, K., Oberdörster, G., ... & Warheit, D. B. (2006). Safe handling of nanotechnology. Nature, 444(7117), 267-269.
  • Monteiro-Riviere, N. A., & Oldenburg, S. J. (2010). In vitro skin toxicity of nanoparticles in relation to their physicochemical properties. Journal of environmental science and health. Part C, Environmental carcinogenesis & ecotoxicology reviews, 28(4), 231-244.
  • Seabra, A. B., Durán, N., & Walter, M. G. (2014). Nano-technological strategies for combating cancer: non-toxic, targeted delivery systems. Nanomedicine: Nanotechnology, Biology and Medicine, 10(2), 359-369.
  • Wang, J., Li, C., Peng, Q., & Li, Y. (2005). A general strategy for nanocrystal synthesis. Nature, 437(7055), 121-124.
  • Wiesner, M. R., Lowry, G. V., Alvarez, P., Dionysiou, D., & Biswas, P. (2006). Assessing the risks of manufactured nanomaterials. Environmental Science & Technology, 40(14), 4336-4345.
  • Kost, J. (2017). Nanobiotechnology applications in disease diagnosis and treatment. CRC Press.
  • National Research Council. (2012). A research strategy for environmental, health, and safety aspects of engineered nanomaterials. National Academies Press.
  • Nel, A., Xia, T., Madler, L., & Li, N. (2006). Toxic potential of materials at the nanolevel. Science, 311(5761), 622-627.
  • Oberdörster, G., Oberdörster, E., & Oberdörster, J. (2005). Nanotoxicology: an emerging discipline evolving from studies of ultrafine particles. Environmental Health Perspectives, 113(7), 823-839.
  • Ratner, M. A., & Ratner, D. (2017). Nanotechnology: A gentle introduction to the next big idea. Prentice Hall.
Lucie Konečná, provozní ředitelka v nanoSPACE
Lucie Konečná se pohybuje v nanotechnologiích 7 let, je spoluautorkou projektu Česko je nano a dlouhodobě pracuje na zvyšování povědomí o nanotechnologiích. Od května 2020 řídí provoz e-shopu nanoSPACE.