Nanostříbro a 5 způsobů jeho použití
Co je nanostříbro (koloidní stříbro) a jak účinkuje
Většina z nás si stříbro představí jako lesklý, kujný materiál, který se využívá ve šperkařství, elektroprůmyslu či medicíně. Tento vzácný kov se ale vyskytuje také v podobě drobných, v roztoku rozptýlených částic s průměrem od 1 do 100 nanometrů (1 000 000 nm = 1 mm).
Tato forma skupenství se nazývá nanostříbro (popř. koloidní stříbro) a má výrazné dezinfekční účinky – potlačuje bakterie, viry i plísně poměrně jednoduchým mechanismem. Jak?
Stříbrné nanočástice na vzduchu podléhají částečné oxidaci. Vzniká oxid stříbrný, ze kterého se působením vlhka uvolňují stříbrné ionty. Ty se váží na buněčnou membránu mikroorganismu a změnou její struktury ji v podstatě „rozbijí“. Patogen uhyne, to ale není vše. Ionty stříbra se totiž z jeho zbytků přenesou na mikroorganismy v okolí – a celý koloběh se opakuje.
Díky svým mikroskopických rozměrům se nanostříbro snadno zabudovává do různorodých textilií. Od toho se pak odvíjí jeho široké uplatnění nejen v rámci zdavotnických a dezinfekčních výrobků, ale také módy.
Tip: Vše, co byste měli vědět o nanočásticích stříbra se dovzíte v dalším článku.
Roušky se stříbrem
Pomůcky pro ochranu dýchacích cest s nanostříbrem se v poslední době těší velké oblibě. Stříbrné nanočástice jsou pevně zabudované v textilii roušek, kudy při dýchání procházejí veškeré patogeny.
Podle studie zveřejněné v roce 2021 ve vědeckém magazínu International Journal of Nanomedicine nanostříbro potlačuje aktivitu viru SARS-CoV-2, který je zodpovědný za pandemii nemoci COVID-19.
Textilní roušky se stříbrem se vyrábějí v řadě velikostí a vydrží okolo 100 pracích cyklů. Jejich součástí bývá také kapsa pro nanofiltr, který účinnost pomůcky dále zvyšuje.
#produkty#https://www.nanospace.cz/rousky-s-kapsou/
Ponožky, trička a další oblečení se stříbrem
Nanostříbro v oblečení účinně potlačuje zápach při nadměrném pocení. Likviduje totiž bakterie a plísně, které se sloučeninami vyloučenými z těla živí a jako odpadní produkt vytváří zapáchající látky.
Také oblečení s nanostříbrem vydrží desítky až stovky pracích cyklů. Díky novodobé tradici nanoprůmyslu v České republice máte na výběr z řady textilních produktů vyrobených v tuzemsku. Jejich nákupem přispíváte k boji proti klimatickým změnám a nepoctivé, levné práci (a tedy i tzv. rychlé módě – viz dále).
Populární jsou např. ponožky se stříbrem, které eliminují odér i po náročném sportovním výkonu. Stačí je nechat uschnout:
- sportovní ponožky se stříbrem,
- zdravotní ponožky se stříbrem,
- kotníkové ponožky se stříbrem,
- společenské ponožky se stříbrem,
- kompresní podkolenky se stříbrem
#produkty#https://www.nanospace.cz/ponozky/
Přidejte se k trendu pomalé módy
Na vzestupu je i prodej triček, topů a šatů s nanostříbrem a termoregulační funkcí. Spolu s jejich „samočístící“ schopností (tu šatům propůjčuje voděodolný povrch z nanočástic) se stávají synonymem pro dokonalý lehký oděv, ve které se téměř nemáte šanci zpotit. A pokud už k pocení dojde, stříbrné ionty jakýkoliv zápach spolehlivě eliminují.
Příkladem jsou šaty z kolekce LADA by nanoSPACE, které ctí trend pomalé módy (slow fasion). Tedy snahu nakupovat oblečení tak, aby jeho výroba a distribuce co nejméně zatěžovala životní prostředí a byla fér k pracovníkům, kteří se na jeho výrobě podílí. Trvalá udržitelnost se propisuje i do životnosti textilie – je několikrát delší než u oblečení z diskontních řetězců.
#produkty#https://www.nanospace.cz/moda/
Topy a šaty z kolekce LADA jsou nadčasové, abyste je vždy bez problémů sladili. Jejich autorkou je návrhářka Lada Vyvialová (podívejte se na rozhovor o pomalé módě). K dispozici jsou také funkční pánská trička s nanostříbrem.
Náplasti a dezinfekce s nanostříbrem
Pro své mikrobicidní účinky se stříbro používá tisíce let při ošetřování ran a pro urychlení hojení. Na trhu tak naleznete např. náplasti s příměsí nanostříbra, ale také dezinfekční prostředky, např.:
- antibakteriální náplast StopBac se stříbrem,
- antibakteriální voděodolná náplast StopBac se stříbrem,
- dezinfekční gel se stříbrem,
- dezinfekční ROZTOK NANO+ se stříbrem,
- cestovní dezinfekční sprej se stříbrem
Co si z článku odnést?
- Nanostříbro (koloidní stříbro) má podobu drobných částic o rozměru 1 až 100 nm rozptýlených v tzv. suspenzi.
- Dezinfekční účinky nanostříbra zajišťuje jeho schopnost deaktivovat – ve formě stříbrných iontů – fungování buněčných membrán mikroorganismů.
- Nanočástice stříbra potlačují také viry (včetně SARS-CoV-2), využívá se proto i v rámci textilních roušek. Ty lze vyprat až 100krát, aniž by došlo k narušení jejich funkčnosti.
- Oblečení s nanostříbrem a hydrofobní úpravou brání nadměrnému pocení a potlačuje zápach vznikající rozkladem potu. Podobné vlastnosti mají také ponožky se stříbrným vláknem.
- Koloidní stříbro se využívá také v dezinfekčních prostředcích a v náplastech.
Zdroje:
- Nowack, B., Krug, H.F., & Height, M. (2010). 120 years of nanosilver history: Implications for policy makers. Environmental Science & Technology, 45(3), 1177-1183.
- Project on Emerging Nanotechnologies. (2013). Consumer Products Inventory. (accessed on 3 June 2013).
- Hendren, C.O., Mesnard, X., Dröge, J., & Wiesner, M.R. (2011). Estimating production data for five engineered nanomaterials as a basis for exposure assessment. Environmental Science & Technology, 45(6), 2562-2569.
- Lansdown, A.B.G. (2004). A review of the use of silver in wound care: Facts and fallacies. British Journal of Nursing, 13(1), 6-19.
- Windler, L., Height, M., & Nowack, B. (2013). Comparative evaluation of antimicrobials for textile applications. Environment International, 53, 62-73.
- Fabrega, J., Luoma, S.N., Tyler, C.R., Galloway, T.S., & Lead, J.R. (2011). Silver nanoparticles: Behaviour and effects in the aquatic environment. Environment International, 37(2), 517-531.
- Glover, R.D., Miller, J.M., & Hutchison, J.E. (2011). Generation of metal nanoparticles from silver and copper objects: Nanoparticle dynamics on surfaces and potential sources of nanoparticles in the environment. ACS Nano, 5(11), 8950-8957.
- Liu, J., Wang, Z., Liu, F.D., Kane, A.B., & Hurt, R.H. (2012). Chemical transformations of nanosilver in biological environments. ACS Nano, 6(11), 9887-9899.
- Walser, T., Demou, E., Lang, D.J., & Hellweg, S. (2011). Prospective environmental life cycle assessment of nanosilver t-shirts. Environmental Science & Technology, 45(13), 4570-4578.
- Blaser, S.A., Scheringer, M., MacLeod, M., & Hungerbühler, K. (2008). Estimation of cumulative aquatic exposure and risk due to silver: Contribution of nano-functionalized plastics and textiles. Science of the Total Environment, 390(2-3), 396-409.
- Geranio, L., Heuberger, M., & Nowack, B. (2009). The behavior of silver nanotextiles during washing. Environmental Science & Technology, 43(21), 8113-8118.
- ChatGPT
- Promotion of Surgical Masks Antimicrobial Activity by Disinfection and Impregnation with Disinfectant Silver Nanoparticles
- Antimicrobial effects of silver nanoparticles
- Silver nanoparticles as a new generation of antimicrobials