V zimních měsících se může velice snadno stát, že povrch solárních panelů pokryje sníh a výrazně tak sníží jejich účinnost. Zajímá vás, jak odstranit sníh ze solárních panelů, aniž by došlo k jejich poškození? Přečtěte si náš článek, kde vám prozradíme, co vše údržba solárních panelů v zimě obnáší.
Jak fungují solární panely v zimě?
Protože solární termální panely/kolektory nepotřebují teplo, ale světlo, pracují i za chladného počasí. V zimě mohou být z tohoto hlediska dokonce efektivnější, protože se nepřehřívají jako v létě.
V potaz musíme však vzít fakt, že v zimě jsou dny kratší a slunce je níže na obloze, takže na solární panely nedopadá tolik slunečního záření jako v jiných ročních obdobích.
Čím je výkon solárních panelů v zimě ovlivněn?
Kromě intenzity slunečního záření ovlivňuje v zimě výkon solárních panelů několik dalších faktorů:
- Teplota – Nižší teploty mohou mít na výkon solárních panelů pozitivní vliv. Elektronika uvnitř panelů pracuje efektivněji v chladnějším prostředí. Když je venku mrazivý, ale jasný den, mohou panely vyrobit překvapivě hodně tepla.
- Úhel dopadu slunečního světla – Slunce svítí v zimě pod nižším úhlem, což může být problém, pokud nemáte panely namontované ve správném sklonu.
- Sníh – Pokud na panelech leží sníh, nezachytí světlo dobře. Když jsou ale ve správném sklonu, sníh často sklouzne sám a vy nemusíte řešit, jak ho bezpečně odstranit.
Tip: Vše, co potřebujete vědět o čištění solárních panelů
Proč je důležité sníh ze solárních panelů odstranit?
Sníh na povrchu solárních panelů zabraňuje průchodu slunečních paprsků, což může snížit jejich výkon až na nulu. I když si příroda občas poradí sama a sníh rychle roztaje nebo vám pomůže sklon panelu a sníh se sám sesune, není dobré spoléhat jen na to.
Jak nastavit ideální sklon solárních panelů v zimě?
Stále platí, že je třeba solární panely nastavit tak, aby zachytily co nejvíce slunečního světla. Obvykle se doporučuje sklon 35°, ale protože v zimě, jak už víte, svítí slunce o něco níže, je nejlepší nastavit sklon solárních panelů kolem 60°.
Strmější úhel také pomáhá k tomu, aby sníh a námraza sklouzly z panelů snadněji. Dále nezapomeňte na to, že by panely měly být otočené na jih, což je ideální orientace pro maximální využití slunečního záření.
Díky správně nastavenému sklonu, mohou solární panely účinně fungovat, i když je pokryje tenká vrstva sněhu, protože sluneční záření přes ni zvládne proniknout.
#produkty#https://www.nanospace.cz/solarni-panely/
Tip: Před použitím Impasolaru NCR doporučujeme použít Impasolar OSC- silný a rychlý odmašťovač a odstraňovač nečistot.
Jak očistit solární panely od sněhu?
Sníh je v zimě u solárních panelů největším problémem. Ještě než se pustíte do jeho odklízení, vypusťte z hlavy vysokotlaké čističe (vapky), horkovzdušné pistole, sůl i chemické rozmrazovače. Panely byste akorát poškodili a nemusely by vám pak fungovat vůbec.
Nejbezpečnějším způsobem, jak odstranit sníh ze solárních panelů, je použít měkký kartáč určený přímo na solární panely. Díky kartáči odstraníte sníh bez rizika poškození skleněného povrchu panelů.
V případě, že na solární panely napadne malá vrstva sněhu, vystačíte si s plastovou stěrkou. Plast je měkký, takže nepoškodí povrch panelů. I přesto buďte opatrní.
Při odklízení sněhu ze solárních panelů dbejte na svou bezpečnost. Obujte si protiskluzové boty, vezměte si jistící lano a pracujte alespoň ve dvou. Pokud máte obavy, že byste mohli panely poškodit, nebo je vrstva sněhu na panelech silná, obraťte se na odborníky, kteří mají potřebné nástroje i zkušenosti.
Tip: Jak čistit fotovoltaické panely?
Čím vyčistit solární panely v zimě?
Abyste udrželi solární panely i v zimě v perfektním stavu, je dobré je od sněhu nejen vyčistit, ale zároveň ošetřit tak, aby sněhu, námraze a znečištění odolávaly.
Skvělou volbou je Impasolar NCR, speciální keramická ochrana, která na povrchu panelů vytvoří neviditelnou vrstvu. Ta zajišťuje samočisticí efekt – když zaprší, nečistoty se nabalí na kapky vody a jednoduše stečou.
Jak aplikovat Impasolar NCR?
Nejprve je důležité povrch panelů důkladně odmastit, aby ochranný povlak správně přilnul. K tomu je vhodný produkt Impasolar OSC, který efektivně odstraňuje mastnotu a další nečistoty. Na solární panely u rodinného domu budete potřebovat 5 litrů tohoto odmašťovače.
Po odmaštění naneste keramický povlak Impasolar NCR. Stačí velmi malé množství – 0,5 litru pokryje přibližně 50 m² panelů. Povlak má hydrofobní a oleofobní vlastnosti, chrání před prachem, pylem, minerálními usazeninami, ale i znečištěním z ptáků a hmyzu. I přes perzistentní keramický povlak panel propustí 100 % světla. Jedno ošetření vám vydrží 5 let.
Často kladené dotazy
Jak bezpečně odstranit sníh ze solárních panelů?
Sníh ze solárních panelů odstraňujte měkkými nástroji, ideálně teleskopickým kartáčem přímo určeným na solární panely, abyste nepoškodili jejich povrch.
Kolik elektřiny vyrobí solární panely v zimě?
Solární termální panely/kolektory přeměňují solární záření na teplo nikoliv na elektřinu. Výkon solárních panelů se v zimě odvíjí od intenzity slunečního záření a délky dne. Obecně produkují méně tepla než v létě, protože na ně nedopadá tolik světla.
Jak funguje solární světlo v zimě?
Solární světla získávají energii ze slunce, a pokud mají dostatečný přísun slunečního záření během dne, mohou fungovat i v zimě. Musíte však udržovat solární panely světel čisté od sněhu, aby se mohly dobíjet baterie.
Jak funguje teplovzdušný solární panel?
Teplovzdušný solární panel v zimě funguje tak, že přeměňuje sluneční záření na teplo. Vzduch uvnitř panelu se ohřívá a potom je rozveden do interiéru budovy. Pokud na váš dům dopadá dostatek slunečního záření, pak je tento typ panelu ideální pro vytápění místností i během chladných měsíců.
Zdroje
- BURAKOVA, A. D., et al. Evaluation of the operation efficiency of solar panels in winter. In: IOP Conference Series: Earth and Environmental Science. IOP Publishing, 2017. p. 012022.
- NFAOUI, Mohamed; EL-HAMI, Khalil. Extracting the maximum energy from solar panels. Energy Reports, 2018, 4: 536-545.
- MUSSARD, Maxime. Solar energy under cold climatic conditions: A review. Renewable and Sustainable Energy Reviews, 2017, 74: 733-745.
- PARTHIBAN, R.; PONNAMBALAM, P. An enhancement of the solar panel efficiency: a comprehensive review. Frontiers in Energy Research, 2022, 10: 937155.