Máte zarudlé oči a řežou vás? Možná máte zánět spojivek. Tento zánět je běžným oftalmologickým onemocněním, které může postihnout lidi všech věkových kategorií. Toto onemocnění může být nepříjemné a rušivé, ale s dostatečnými znalostmi a péčí s ním lze bojovat. V tomto článku se podíváme na vše, co byste měli vědět o zánětu spojivek, včetně jeho příznaků, příčin, léčby a prevence.
Co je zánět spojivek?
Zánět spojivek je oční onemocnění, které může postihnout, jak děti, tak dospělé. Jedná se o zanícení spojivky — tenké blanky, která pokrývá oční bulvu, a odborně se nazývá konjunktivitida. Zánět může postihnout jedno oko i obě oči.
Příznaky a příčiny zánětu spojivek
Zánět spojivek může být jak virového, tak bakteriálního původu. Stejně tak může být zánět neinfekčního původu nebo způsoben alergií.
Právě podle původu zánětu se odvíjejí jednotlivé příznaky, ale obecně doprovází zánět spojivek zarudnutí oka, slzení, svědění, pálení, pocit, že něco v oku je či světloplachost.
Tip: Přečtěte si na blogu, jak poznat alergii – příznaky a projevy.
Infekční zánět spojivek.
Virové a bakteriální záněty vznikají přímým kontaktem s nakaženým, tedy například podáním ruky a následným promnutím očí, použití cizího ručníku či kapek do očí a podobně.
Virový zánět spojivek
Zánět spojivek virového původu způsobují adenoviry či herpes a projevuje se:
- zarudnutím očí,
- sekretem,
- pálením očí,
- pocitem cizího tělesa v oku,
- světloplachostí.
Bakteriální zánět spojivek
Bakteriální zánět mají na svědomí bakterie jako streptokok či stafylokok a projevuje se:
- zarudnutím očí,
- teplotou,
- hnisavým výtokem,
- otokem víček.
Alergický zánět spojivek
Alergické záněty spojivek se většinou objevují na začátku jara a léta, v době kdy probíhá pylová sezóna. Zánět spojivek způsobený alergiemi se projevuje:
- svěděním očí a víček,
- slzením,
- zarudnutím spojivky.
Neinfekční zánět spojivek
Neinfekční zánět spojivek bývá způsoben vnějšími vlivy jako například prachem, kouřem či chlórem. Mezi jeho příznaky patří:
- zarudnutí očí,
- snížená tvorba slz.
Gigantopapilární zánět spojivek
Tento zánět vzniká kvůli nošení kontaktních čoček, kdy na oko tlačí nepřirozený materiál. Zánět může způsobit přenášení čoček, dlouhé nošení čoček a nedostatečná hygienická péče o čočky.
Léčba zánětu spojivek
Léčba zánětu spojivek se opět odvíjí od původu zánětu. Ale obecně se záněty spojivek léčí očními kapkami, gely a mastičkami. Podrážděné oči můžete také zklidnit obklady, slunečními brýlemi, bylinkovými výplachy nebo čaji.
Tip: Kapky do očí: jaké vybrat a na co jsou vhodné? Čtěte na blogu.
Bakteriální záněty spojivek se konkrétně léčí pomocí antibiotických kapek či mastí, na virovou infekci pomáhají virostatika v očních kapkách nebo mastích a alergický zánět spojivek zaručeně ztlumí antihistaminika.
Při léčbě je důležitá zvýšená hygiena při sahání do okolí očí, klidový režim a přítmí. Konkrétní pokyny vám ale jistě poradí oční lékař.
Zánět spojivek u dětí
Děti jsou na zánět spojivek velmi náchylné, a pokud není zánět řádně léčen, může dojít i k trvalému poškození zraku dítěte. Proto vždy navštivte lékaře.
U novorozenců se často objevuje bakteriální zánět spojivek. Výplach očí miminek borovou vodou, co nejdříve po porodu, riziko zánětu snižuje.
Tip: Jak poznat a řešit alergii u dětí a miminek? Dozvíte se na blogu.
Prevence zánětu spojivek
Ptáte se, jak předejít zánětu spojivek? Pro prevenci můžete dodržovat tyto zásady:
- zbytečně si do očí nesahejte a nemněte je,
- používejte vlastní hygienické potřeby a ručník,
- pokud nosíte čočky, noste je jen na předepsanou dobu a dodržujte hygienická pravidla,
- nepůjčujte si řasenku či jinou kosmetiku od ostatních,
- vyhýbejte se zaprášeným a zakouřeným místům,
- pokud pravidelně pracujete na počítači, pak se po zbytek dne snažte obrazovkám vyhýbat,
- noste sluneční brýle se silným UV faktorem,
- vyhýbejte se příliš klimatizovaným prostorům, místo klimatizace můžete používat zvlhčovače vzduchu,
- při plavání v bazénu noste plavecké brýle.
#produkty#https://www.nanospace.cz/kapky-do-oci/
Často kladené dotazy
Jaké jsou hlavní příznaky zánětu spojivek?
Zánět spojivek můžete poznat podle několika hlavních příznaků, jako je zarudnutí očí, slzení, svědění, podráždění a případně hnisavý výtok z očí.
Jak dlouho trvá léčba zánětu spojivek?
Doba léčby závisí na příčině zánětu spojivek. Bakteriální infekce může vyžadovat několik dní antibiotik, zatímco virový zánět spojivek může trvat déle.
Je zánět spojivek nakažlivý?
Ano, některé formy zánětu spojivek mohou být nakažlivé. Je důležité izolovat se od ostatních, dokud nepodstoupíte léčbu.
Mohu nosit kontaktní čočky během zánětu spojivek?
Ne, během zánětu spojivek byste neměli nosit kontaktní čočky, může to zhoršit stav očí.
Jak mohu zabránit alergickému zánětu spojivek?
Abyste zabránili alergickému zánětu spojivek, snažte se vyhýbat alergenům, jako jsou pyl a prach, a užívat léky proti alergii na předpis od lékaře.
Může zánět spojivek způsobit trvalé poškození očí?
Většina případů zánětu spojivek se úspěšně léčí bez trvalých následků. Nicméně, v závažných případech může dojít k trvalému poškození zraku, pokud není léčba řádně provedena.
Zdroje
- ALFONSO, Susana A.; FAWLEY, Jonie D.; LU, Xiaoqin Alexa. Conjunctivitis. Primary Care: Clinics in Office Practice, 2015, 42.3: 325-345.
- AZARI, Amir A.; BARNEY, Neal P. Conjunctivitis: a systematic review of diagnosis and treatment. Jama, 2013, 310.16: 1721-1730.
- BIELORY, Leonard; FRIEDLAENDER, Mitchell H. Allergic conjunctivitis. Immunology and allergy clinics of North America, 2008, 28.1: 43-58.
- GIGLIOTTI, Francis, et al. Etiology of acute conjunctivitis in children. The Journal of pediatrics, 1981, 98.4: 531-536.
- AZARI, Amir A.; ARABI, Amir. Conjunctivitis: a systematic review. Journal of ophthalmic & vision research, 2020, 15.3: 372.