Spací pytle pro náročné

Pokud sháníte spacák, který obstojí v jakýchkoliv podmínkách, sáhněte po české značce KWAK, kterou používají i vrcholoví sportovci při extrémních sportech. Spací pytle využijete při kempování v horách, ale i při nocování na chalupě nebo pod širákem.  Jak vybrat spacák si přečtěte zde. Rozdíl mezi péřovým a syntetickým spacákem najdete v tomto článku. 

Nejprodávanější

2 položek celkem
Třísezónní spacák s nanomateriálem KWAK Kuňka  jaro, léto, podzim
od 11 550 Kč

Česká značka KWAK je celosvětově známá pro technologickou dokonalost produktů a používání pokročilých nanomateriálů. Značka KWAK je známá především mezi sportovci, kteří se...

K170/M
perovy spacak zimni 2
od 12 650 Kč

Česká značka KWAK je celosvětově známá pro technologickou dokonalost produktů a používání pokročilých nanomateriálů. Značka KWAK je známá především mezi sportovci, kteří se...

S170/M

Rozdíl mezi syntetickým spacím pytlem, péřovým spacím pytlem a péřovým spacím pytlem s nanovlákennou membránou

Spací pytle se často rozlišují podle výplně, ale je důležité také koukat i na větruodolnost a vodní sloupec. Dlouhodobě vychází lépe péřové spacáky, pokud chcete ale opravdu kvalitní spacák, jednoznačně vítězí spacáky s nanovlákennou membránou, která si poradí s běžnými nedostatky péřových spacáků, jako je například citlivost na vlhkost. 

Výhody a nevýhody běžného péřového spacího pytle

Péřový spací pytel bývá plněn husím nebo kachním peřím. Husí peří je mnohem kvalitnější, ale také dražší, proto často bývá doplňováno kachním peřím.

  • + Jsou velmi lehké.
  • + Dobře se stlačují. 
  • + Mají skvělé izolační vlastnosti
  • - Je citlivý na vlhkost.
  • - Bývají dražší.

Číselná hodnota 95/5/, 90/10, případně 80/20 udává, jaký má spacák poměr prachového a hrubého peří. Kvalitnější jsou spacáky s poměrem 90/10 a 95/5. 

Výhody a nevýhody běžného syntetického spacáku

Syntetické spacáky jsou většinou spacáky plněné dutým vláknem, to nemá tak dobré izolační vlastnosti jako péřové spacáky, ale jsou odolnější proti vlhku. Syntetické spacáky jsou vhodnější pro alergiky na peří. Alergikům na prach ale nepomohou, protože roztoči se v dutém vláknu zdržují ještě mnohem raději než v peří, protože tam mají více místa k úkrytu. 

  • + Lépe snáší vlhkost než klasické péřové spacáky (ale hůře než spacáky s nanovlákennou membránou)
  • + Je vhodný i pro alergiky na peří
  • – Má menší izolační schopnosti.
  • – Je poněkud těžší.
  • – Méně vydrží. 

Výhody a nevýhody péřového spacího pytle s nanovlákennou membránou

Péřové spacáky s nanovlákennou membránou kombinují ty nejlepší vlastnosti péřových i syntetických spacáků a ještě je překonávají. Díky výplni z nejkvalitnějšího husího peří mají spacáky skvělé termoizolační vlastnosti, ale zároveň díky nanovlákenné membráně jsou odolné vůči vlhku. Nanovlákenná membrána dává spacáku 100% větruodolnost a je naprosto hydrofilní (odpuzuje vodu). Má extrémně nízkou plošnou hmotnost, vysokou paropropustnost a výška jejího vodního sloupce dosahuje 12 000 mm.

  • + Mají vysokou větruodolnost.
  • + Vysoký vodní sloupec (12 000 mm).
  • + Mají vysoké izolační schopnosti.
  • + Dlouhá životnost. 
  • + Srovnatelná cena s kvalitními péřovými spacáky.
  • – Není vhodný pro alergiky na peří.

Jak vybrat spacák podle teplotních podmínek?

Současné spací pytle by měly být označeny čtyřmi údaji, které uživateli řeknou, do jakých teplotních podmínek je pytel určen. Tyto údaje jsou: komfortní teplota, limitní teplota, maximální teplota a extrémní teplota. Evropská norma EN 13537 používá pro výpočet těchto hodnot tzv. standardní ženu, která má 60 kg a standardního muže, který má 70 kg.

Při výběru spacáku je důležité zvážit, jaký typ spacáku potřebujete - letní, zimní nebo třísezónní. Letní spacák je vhodný při teplotách nad 10 °C, zimní spacák slouží při teplotách od -30 °C do 0 °C a třísezónní spacák je univerzální a lze ho použít při teplotách od -10 °C do +20 °C. Je důležité si uvědomit, že pocit tepla je individuální a může se lišit podle věku, kondice a dalších faktorů.

Jak vybrat spací pytel podle váhy?

Ačkoliv je váha důležitá, nikdy byste neměli vybírat spací pytel jen podle váhy. Vybírejte vždy kompromis mezi váhou a tím, jak dobře zvládne spací pytel udržovat teplo, jaký má vodní sloupec a parapropustnost. 

Na co se ještě dívat při výběru spacáku?

Pokud si vybíráte péřový spací pytel, dívejte se i na konstrukci komor. Podle všech expertů na spacáky jsou nejlepší komory ve tvaru "Z", které zajišťují nejlepší tepelný odpor. Vhodné je se také dívat na to, zda má spacák oboustranný zip, ten se vám může extrémně hodit, když budete používat spací pytel v různých teplotách. Velmi praktické jsou i další detaily, některé spací pytle mají i tzv. speciální textilní lištu pod zipem, která brání zaseknutí zipu do látky a vnitřní léga zabraňuje úniku tepla. Může se to zdát jako maličkost, ale právě tyto detaily odlišují průměrné spací pytle od těch prémiový a budou to právě tyto maličkosti, které vám budou při kempování chybět, až v momentě, kdy přijde nějaký problém. 

Třísezónní spací pytel – k čemu slouží?

Třísezónní spací pytel je druh spacího pytle, který je určený pro použití v teplých, chladných a velmi chladných podmínkách. Třísezónní spací pytel je vyroben tak, aby poskytoval dostatečné teplo v teplých až chladných podmínkách a aby byl dostatečně lehký a kompaktní na to, aby se vešel do batohu nebo tašky. Třísezónní spací pytle jsou obvykle vyrobeny z peří nebo syntetických izolačních materiálů a jsou určeny pro použití v teplotách od +20°C do -10°C.

Třísezónní spací pytle jsou ideální pro ty, kteří chtějí jeden spací pytel, který jim poskytne dostatečné teplo v různých podmínkách. Například pokud plánujete cestovat do různých oblastí nebo pokud nevíte, jaké teploty se budou vyskytovat během vaší cesty, může být třísezónní spací pytel správnou volbou. Třísezónní spací pytle jsou také obvykle lehčí a menší než spací pytle určené pro velmi chladné podmínky, takže jsou vhodné pro přenášení a skladování.

K čemu slouží spací pytle ve tvaru mumie?

Spací pytle ve tvaru mumie lépe kopírují tělo a mají nižší tepelnou ztrátu. Spací pytle typu mumie jsou úzce střižené pytle s úzkou špičkou a rozšířeným koncem, který se přizpůsobí vaší hlavě a nohám. Jsou velmi populární na zimní kempování, protože minimalizují tepelnou ztrátu skrze volné prostory v pytli. Tyto pytle jsou obvykle vybaveny kapucí a zipem, který se dá otevřít nebo zavřít pro regulaci teploty. Díky svému úzkému střihu jsou spací pytle typu mumie vhodné pro osoby s menší postavou nebo pro ty, kteří se v nich budou cítit pohodlněji. Nicméně pro ty s větší postavou mohou být tento typ pytlů omezující a méně pohodlný.

Dekové spací pytle

Dekové spací pytle jsou klasickým a oblíbeným typem spacího pytle. Jsou velké a prostorné, takže v nich můžete volně pohybovat a spát pohodlně. Můžete si je rozepnout a použít jako plnohodnotnou přikrývku.

Při výrobě dekových spacích pytlů používáme kvalitní materiály, které zajišťují pohodlí a dostatečný teplotní komfort. Díky tomu se budete v našich spacích pytlech cítit pohodlně a příjemně, ať už budete spát kdekoli.

Proč se používá ve spacích pytlech nanomateriál?

Použití nanomateriálu ve spacích pytlech přináší řadu výhod. Nanotechnologie umožňuje vyrobit tenké a lehké materiály s vysokou pevností a odolností. To znamená, že spací pytle s nanomateriálem jsou lehčí a kompaktnější, zároveň jsou ale stále dostatečně pevné a odolné proti roztržení.

Nanovlákenná membrána, která se používá ve spacích pytlech KWAK, má navíc vysokou paropropustnost a schopnost odvádět vlhkost, což je důležité pro pohodlí při spánku. Díky hydrofobní úpravě má povrch spacího pytle také samočistící vlastnosti, což znamená, že se na něm neusazuje špína a prach. To vše přispívá k pohodlí a komfortu při používání spacího pytle.

Proč jsou nejlepší spací pytle ty s nanomateriály? 

 

Spací pytle s nanomateriálem jsou považovány za nejlepší, protože nanotechnologie umožňuje vyrobit spací pytle s vysokou paropropustností a schopností odvádět vlhkost, což je důležité pro pohodlí při spánku. 

Proč vybírat spací pytle s husím peřím?

Husí peří se často používá jako izolace ve spacích pytlech. Je lehké, kompaktní a má velmi dobrou tepelnou izolaci. Husí peří je schopné udržet teplotu těla při nižších teplotách a zároveň odvádět vlhkost, což zajišťuje pohodlí při spánku. Husí peří se získává z peří hus, které je považováno za jedno z nejlepších na trhu. 

Jak vybrat spací pytel pro děti?

Při výběru dětského spacího pytle je důležité zohlednit několik klíčových faktorů.

  • Velikost: Vyberte spací pytel, který bude dostatečně prostorný pro vaše dítě. Měl by mít dostatek místa na pohyb, aby se ve spacím pytli cítilo pohodlně.
  • Tepelná izolace: Spací pytel by měl zajistit dostatečnou tepelnou izolaci, aby vaše dítě v noci neprochladlo. Ideálně by měl mít nějakou formu izolace, například husí peří je považováno jako nejlepší izolační materiál.
  • Pohodlí: Vyberte spací pytel, který bude pohodlný pro vaše dítě. Měl by mít měkkou podšívku a dostatečně široký krk, aby se dítě dobře usínalo.
  • Váha a rozměry: Pokud budete s dětským spacím pytlem cestovat, zvažte jeho váhu a rozměry. Měl by být dostatečně lehký a kompaktní, aby se do něj snadno uložilo a přenášelo.
  • Bezpečnost: Vyberte spací pytel, který splňuje bezpečnostní normy a je pro vaše dítě bezpečný. Měl by být vyrobený z nehořlavých materiálů a mít dostatečně široké zipy, aby se do něj dítě nemohlo zamotat.

Jak skladovat spací pytel?

Spacák nikdy neskladujeme srolovaný v kompresním obale. Obecně se nedoporučuje spacák nijak rolovat ani mačkat, ale skladovat ho ideálně volně složený. Spacák je dobré skladovat v suchém a ventilovaném prostředí. Měl by být umístěný mimo dosah tepla a přímého slunečního záření. Před skladováním je důležité spacák důkladně vysušit a nechat ho volně uschnout, aby se zabránilo plísním a zápachu. Spacák by se měl skladovat v případě dlouhodobého skladování v obalu nebo sáčku, který ho chrání před prachem a nečistotami, v tomto sáčku by ale nikdy neměl být srolovaný ani kompresovaný. Při skladování je důležité dodržovat pokyny výrobce ohledně správného skladování a údržby spacáku.

Rozdíl mezi pánským a dámským spacákem

Spací pytle se standardně rozlišují na dámské a pánské jen podle designu. Jinak se spací pytel vybírat podle výšky a pak podle teploty, do které je spací pytel určen. Ženy mnohdy preferují teplejší spací pytle než muži. 

Jak vybrat spací pytel pro cyklisty?

Obzvlášť, pokud provozujete dálkovou cyklistiku, budete potřebovat lehký spacák. Ideální jsou spací péřové spací pytle s nanomateriálem, které vám dokáží zajistit dobrou odolnost vůči vodě (vodní sloupec), ale i izolaci.

Jak vybrat spací pytel na rybaření?

Rybáři si pořizují většinou spací pytle, které jsou vyrobeny z odolných materiálu. Rybářský spací pytel by měl mít vysoký vodní sloupec a být hydrofilní. Proto jsou nejvhodnější spací pytle s nanomateriálem.  Při výběru rybářského spacího pytle je důležité zvážit, jaký typ pytle potřebujete - letní, zimní nebo třísezónní. Záleží, v jakých teplotách rybář nejčastěji chodí rybařit. Pokud po celý rok, nejvhodnější bude třísezónní spací pytel.